Virgin Orbit İflas Başvurusunda Bulundu

ÖNERİLENLER

Virgin Orbit, uydu fırlatma şirketinin iki finansman anlaşmasını güvence altına alamaması ve personelinin çoğunu işten çıkarmasından kısa bir süre sonra 3 Nisan Pazartesi günü iflas başvurusunda bulundu.

Kaliforniya merkezli şirket, genellikle “yeniden yapılanma iflası” olarak bilinen ve şirketin bir alıcı ararken temel operasyonlarını sürdürmesine olanak tanıyan Bölüm 11 iflası için süreci başlattı. Milyarder Richard Branson’ın Virgin Group’unun da bir parçası olan ve Virgin Orbit’in %75’ine sahip olan Virgin Investments Limited, 3 Nisan Pazartesi günü yapılan şirket açıklamasına (yeni sekmede açılır) göre, şirketi satışına kadar ayakta tutmak için 31,6 milyon dolar destek sağlayacak.

2017’de kurulan Virgin Orbit, Ağustos 2021’de NextGen Acquisition Corp. adlı özel amaçlı bir satın alma şirketi (SPAC) ile birleşerek halka açılmıştı. II. Virgin Orbit bu birleşmeden 228 milyon dolar topladı ancak bu rakam öngördüğü 483 milyon doların yarısından daha azdı. Fırlatma sağlayıcısı, Kasım 2022’de yayınlanan en son üç aylık kazanç raporunda, 50,5 milyon dolar zararla faaliyet gösterdiğini kaydetti.

Virgin Orbit’in “Start Me Up” görevi Ocak 2023’te teknik bir hata nedeniyle roket fırlatma arızası yaşadı ve dokuz müşteri uydusunun kaybıyla sonuçlandı. Mart ayı ortasında şirket faaliyetlerini durdurmuş ve işgücünün yaklaşık %90’ının işten çıkarılacağını duyurmuştu. Geçen hafta, şirket iki finansörle görüşme halindeydi ancak bir anlaşma sağlayamadı, bu da bardağı taşıran son damla ve şirketin iflas başvurusunda bulunma kararının arkasındaki belirleyici faktör gibi görünüyordu.

Reuters’ten Joey Roulette’in Salı günü erken saatlerde bildirdiğine göre, şirket 3 Nisan Pazartesi günü sonunda 65 milyon dolar değerindeydi ve iflasını açıklamasının hemen ardından 4 Nisan Salı günü hisseleri %24 oranında değer kaybetti.

Virgin Orbit, “satış sürecinin hızlı bir şekilde sonuçlandırılmasına odaklandığını” ve Delaware Bölgesi için Amerika Birleşik Devletleri İflas Mahkemesi’nde iflas başvurusunda bulunduğunu söyledi. İlk duruşma 5 Nisan Çarşamba günü saat 13:30’da (1730 GMT) Zoom üzerinden sanal olarak gerçekleştirilecek.

Şirket, şirketin son üç aylık kazanç raporuna göre 71 milyon dolar olan elindeki nakdi kullanmak için Delaware mahkemesinden onay almak üzere gerekli belgeleri zaten sunduğunu söyledi. Şirketin ayrıca Virgin Investments’ın 31.6 milyon dolarına erişmek için Delaware mahkemesinden onay alması gerekiyor. Virgin Orbit temsilcileri yaptıkları açıklamada, bu fonların “kalan çalışan ücretlerinin ve sosyal haklarının kesintisiz ödenmesi de dahil olmak üzere” 11. Bölüm iflas sürecini desteklemek için kullanılacağını belirtti.

Aynı açıklamada Virgin Orbit CEO’su Dan Hart, şirketi uyduları yörüngeye fırlatmak için “yeni ve yenilikçi bir yöntem” geliştirdiği için takdir etti ve şirketin gelecekte uyduları fırlatmak için bu teknolojiyi kullanmakla ilgilenen bir alıcı bulacağına olan güvenini dile getirdi. Virgin Orbit, bir taşıyıcı uçağın bir roketi gökyüzüne taşıdığı ve irtifada bıraktığı bir hava fırlatma sistemi kullanıyordu.

CEO Hart, “Mali durumumuzu düzeltmek ve ek finansman sağlamak için büyük çaba sarf etmiş olsak da, nihayetinde işimiz için en iyisini yapmak zorundayız,” dedi. “Şirketi satma sürecimiz devam ederken, bu ekibin yarattığı son teknoloji fırlatma teknolojisinin alıcılar için geniş bir çekiciliğe sahip olacağına inanıyoruz.”

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER