Virgin Galactic Yoluna Devam Edecek

ÖNERİLENLER

SpaceShipTwo uzay aracının Ekim 2014’te yaşadığı kazanın ardından çalışmalarına ara veren Virgin Galactic şirketinin CEO’su Richard Branson, uzay turizmi projesine devam edeceklerini açıkladı.

spaceshiptwo_virgin

Koltuk fiyatı 250 bin dolar olan yörüngealtı uçuşlara 2015’te başlamayı hayal ederken SpaceShipTwo uzay aracının yaptığı kazayla sarsılan Richard Branson, çalışmalarına kaldıkları yerden devam edeceklerini açıkladı. Branson, ‘insanlığın en büyük başarıları en büyük acılarla elde edilir’ ifadesini kullandı.

Virgin Galactic’in SpaceShipTwo uzay aracı, Ekim 2014’te ABD’nin Mojave Çölü’nde yapılan deneme uçuşu esnasında havada infilak etmiş ve test pilotu Mike Alsbury hayatını kaybetmiş, diğer pilot Pete Siebold ise yaralı olarak kurtulmuştu. Branson, Virgin Galactic’in blog sayfasındaki yeni yazısında, kazanın ardından inançlarını yitirmediklerini ve amaçlarına ulaşacaklarını belirtti.

Brason, “Bu hikaye gelecekte anlatıldığı zaman, Mike’ın kahramanlığı ve Pete’in kurtuluşuna ait inanılmaz hikayenin yanında dünyanın ilk özel astronotlarında bulunan bağlılık, sadakat ve arzu da hatırlanacak” yorumunda bulundu. Branson, en büyük başarıların en büyük acıların sonucunda geldiğini belirterek, “Buna her zamankinden daha çok inanıyorum” dedi.

Kazanın ardından yaptıkları işi ve amaçlarını ilk kez ciddi bir şekilde sorguladığını belirten Branson, Mojave’deki üslerinde çalışan tasarımcıları, mühendisleri, pilotları ve diğer tüm ekip üyelerini gördüğünde sorusuna cevap aldığını ifade etti. Branson, uzayın kapısını açmak ve güvenli erişim sağlamanın, herkesin geleceği için büyük önem taşıdığını belirtti.

Güvenlik tartışması başlamıştı

Virgin Galactic, 2004 yılında SpaceShipOne uzay aracıyla çalışmalara başlamış ve Branson, 2007’de uzay seferlerine başlayacaklarını iddia etmişti. Bu tarih sürekli ertelenirken, SpaceShipTwo’nun geliştirilmesi ve yeni yakıt kullanımı sürecinde Branson çok hırslı olduğu eleştirilerine maruz kalmıştı.

Birçok uzman ise uzay keşfinde olduğu gibi uzay turizminde de kazaların kaçınılmaz olduğunu savunmuştu. Al Jazeera’ye konuşan fizikçi Michio Kaku’da başarı elde edilinceye kadar yaşanan kazaların gelişimi durdurmayacağını belirtmişti.

İlk uzay turistleri arasında yer almak isteyen Virgin Galactic müşterileri de kazanın ardından cesaretini yitirmedi. SpaceShipTwo’nun çakılmasının ardından 250 bin dolar ödeyen 700 kişiden sadece 20’si parasının iadesini istedi.

Kaynak: Virgin.com ve Al Jazeera

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER