Uydu Parçası Kaliforniya Bir Bahçeye Düştü

ÖNERİLENLER

Kaliforniya’daki bir ceviz çiftçisi, 13 Ekim’de bahçesindeki garip bir metal obje buldu. kget.com’un haberine göre yerel şerif bürosunu aradı. Şerifler Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü’ne ulaştı ve orada uzmanlar, yanmış kabuğun muhtemelen bir Iridium iletişim uydusundan gelen bir yakıt tankı olduğunu söylediler. Spesifik olarak, uydu izleme sitesi n2yo.com‘a göre üç gün önce, Iridium 70 iletişim uydusunun 10 Ekim’de yörüngesinden düştüğü bilgisine yer verilmiş.

Iridium iletişim uyduları, uydu telefonlarının ve çağrı cihazlarının birbirleriyle olan bilgi ve ses akışını sağlamak için Dünya’nın yörüngesine oturtulmuş uydulardır. İlk planlanan sayıları 77 olduğu için uydulara o atom numaralı element olan İridyum adı verilmiştir. Her bir uydu numaralarla adlandırılır. Iridium 70, 1990’ların sonunda piyasaya sürülen iletişim uydularının bir parçasıydı. Astronautix.com’a göre, 17 Mayıs 1998’de Iridium 72, 73, 74 ve 75 ile birlikte uzaya 7920-10C’lik bir roket fırlattı. (Tesadüfen, fırlatma bölgesi Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü) Bu uyduların Sadece Iridium 73 hala yörüngede.

Iridium 70, yirmi yıl, 4 ay ve 23 gün boyunca düşük Dünya yörüngesinde asılıydı ve operasyonel ömrü boyunca, küresel Iridium ağındaki uydu telefon görüşmelerini destekledi. Bu, Dünya atmosferine yeniden girişten sonra bir Iridium uydusundan kurtarılan ilk parçadır. Bu tarz olayların yaşanma ihtimali olsa bile herhangi bir yörünge dışı nesnesinin Dünya üzerinde büyük çaplı hasar bırakması pek olası değil.

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER