SpaceX Starship SN8 Prototipini Fırlattı Ancak İniş Sırasında Patladı

ÖNERİLENLER

SpaceX’in Starship uzay uçuşu sistemi, Mars’a giden yolda büyük bir adım attı. 

SN8 olarak bilinen parlak gümüş renkte bir uzay aracı olan en son Starship prototipi, bugün (9 Aralık) SpaceX’in Güney Teksas köyü yakınlarındaki tesisinden yüksek irtifa test uçuşu için fırlatıldı.

Prototipin amacı, gökyüzüne doğru yaklaşık 12,5 kilometre uçmak ve bazı karmaşık hava manevraları yaptıktan sonra dünyaya güvenli bir şekilde iniş yapmaktı.

50 metre uzunluğundaki SN8, sonuncusu hariç tüm bu önemli ilerlemeleri yaptı ancak araç kalkıştan 6 dakika 42 saniye sonra iniş noktasına süratle çarparak geride bir ateş topu bırakarak patladı.

Spacex’in CEO’su Elon Musk, konuya ilişkin, olumsuz sonuca rağmen ihtiyaçları olan veriyi elde ettiklerini söyleyerek ekibini kutladı.

SpaceX, insanları ve kargoları Ay, Mars ve diğer uzak yerlere götürmek için Starship aracını geliştiriyor. Taşıma sistemi, her ikisi de tamamen yeniden kullanılabilir olacak şekilde tasarlanmış iki parçadan oluşuyor, Starship adlı 50 metre yüksekliğinde paslanmaz çelik bir uzay aracı ve Super Heavy adlı dev bir roketten.

Musk, bu araçların her ikisinin de tamamen ve hızla yeniden kullanılabilir olacağını söyledi. Starship, eğer başarı ile tamamlanırsa Dünya’dan Mars’a gidip tekrar geri gelerek birçok yolculuk yapabilecek.

Super Heavy roketinin kullanım ömrü boyunca birçok fırlatma gerçekleştirmesi hedefleniyor. Starship kendini Ay’dan ve Mars’tan fırlatacak kadar güçlü olacak, ancak çok daha büyük bir çekim alanı olan dünyamızdan çıkmak için Super Heavy Roketine ihtiyacı olacak.

SpaceX, Starship ve Super Heavy’nin yakında faaliyete geçmesini istiyor. Örneğin NASA’nın Artemis programı, astronotları ay yüzeyine indirmek için Starship’i kullanmayı düşünüyor ve bu iniş noktalarından ilki 2024’ü hedefliyor. Musk, geçtiğimiz günlerde SpaceX’in ilk mürettebatlı Mars görevini 2026 yılına kadar hatta şanslıysak 2024’te başlatacağından emin olduğunu söyledi.

Bugünkü fırlatmanın dün 8 Aralık’ta yapılması planlanmıştı. Ancak SN8, bir veya daha fazla  sorun tespit edildi ve kalkışa iki saniyeden daha kısa bir süre önce fırlatmayı otomatik olarak iptal etmişti.

 

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER