Dünyadaki En Büyük Güneş Teleskobu, Güneş Lekesinin En Ayrıntılı Görüntüsünü Yakaladı

ÖNERİLENLER

Bilim adamları, bir güneş lekesinin insanlığın şimdiye kadar gördüğü en çarpıcı ve ayrıntılı görüntüsünü yayınladı.

Ulusal Güneş Gözlemevi (NSO) yardımcı direktörü Thomas Rimmele, ABD Ulusal Bilim Vakfı tarafından yapılan açıklamada, Inouye Güneş Teleskobu tarafından 28 Ocak’ta çekilen görüntünün, güneş yüzeyinde 20 kilometre kadar küçük manyetik yapıları gösterdiğini söyledi. Güneş teleskobu, güneşi gözlemlemeye adanmış en büyük teleskoptur. ABD Ulusal Bilim Vakfı (NSF), bu görüntüyü yakalayan teleskobu inşa eden kurum.

Bu güneş lekesinin görüntüsü, güneşin yalnızca küçük bir 16.100 kilometrelik bölümünü gösteriyor ancak bu boyut Dünya’nın kolayca içine sığabileceği kadar büyük. Güneş lekesine baktığınızda, dışarıdan daha aydınlık bir görünüme bürünmüş gibi görünen karanlık bir merkez fark edeceksiniz.

Karanlık bölge, güneşin içindeki ısının yüzeye ulaşmasını engelleyen bir manyetik alan yoğunluğu gösteriyor. Bu karanlık alan, bu güneş lekesinin parlak kısımlarından daha soğuk olmasına rağmen, hala 4.100 santigrat dereceden (7.500 Fahrenheit) fazladır.

NSF’ye göre karanlık bölgeden uzanan çizgiler, yoğun manyetik alanların ve aşağıdan kaynayan sıcak gazların bir araya gelmesiyle oluşan sıcak ve soğuk gaz parçalarını gösteriyor.

Astronomi Araştırma Üniversiteleri Derneği başkanı Matt Mountain, açıklamasında “Artık dünyanın en gelişmiş güneş teleskobunu güneşe doğru tutarak inanılmaz derecede ayrıntılı görüntüler yakalayabilir ve paylaşabiliriz ve güneşin etkinliği hakkındaki bilimsel görüşlerimize katkıda bulunabiliriz.” dedi.

Inouye Güneş Teleskobu’nun yapımının 2021’de bitmesi planlanıyor.

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER