SpaceX, Starship SN8 Prototip Testini Son Saniyede İptal Etti

ÖNERİLENLER

SpaceX’in en son Starship prototipinin merakla beklenen büyük fırlatılışını görmek için biraz daha beklememiz gerekecek.

Starship SN8 (“Seri No. 8”) olarak bilinen aracın, Gulf Coast köyü yakınlarındaki SpaceX’in Güney Teksas tesisinden bugün (8 Aralık) 12,5 kilometre yüksekliğinde bir test uçuşunda fırlatılması planlandı. Ancak fırlatmaya 2 saniyeden kısa bir süre önce, SN8’in üç Raptor motorunda anormal bir şeyler tespit etti ve uçuşu otomatik olarak iptal ettiler.

SN8’in bir sonraki fırlatma denemesinin ne zaman olacağı henüz belli değil. Bu, iptalin nedenine ve düzeltmenin ne kadar zor olacağına bağlı. Ancak SpaceX temsilcileri, hem Çarşamba hem de Perşembe (9 Aralık ve 10 Aralık) için fırlatma ihtimallerinin mevcut olduğunu belirtti.

SpaceX, insanları ve kargoları Ay, Mars ve diğer uzak yerlere götürmek için Starship aracını geliştiriyor. Taşıma sistemi, her ikisi de tamamen yeniden kullanılabilir olacak şekilde tasarlanmış iki parçadan oluşuyor, Starship adlı 50 metre yüksekliğinde paslanmaz çelik bir uzay aracı ve Super Heavy adlı dev bir roketten.

SpaceX, daha önce yaptığı denemelerde 3 uzay aracını fırlatmayı başarmıştı. SN8 prototipinin başarılı olması halinde Starship’in son tasarımına doğru büyük bir adım atılmış olacak. Ancak Starhopper, SN5 ve SN6 olarak bilinen daha önceki prototiplerin üçünün de tek bir Raptor motoru vardı ve denemelerde maksimum150 metre yüksekliğe ulaşmışlardı.

Bu nedenle uzay hayranları, SN8’in çok daha zorlu olan büyük fırlatma denemesini dört gözle bekliyorlar. SN8, öncekilerden çok daha karmaşık bir yapıya sahip ancak bu denemeler SpaceX’in projelerini gerçekleştirmesi için gereken bilgi birikimini sağlıyor.

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER