Space X Askeri Uydu Ateşleyecek

ÖNERİLENLER

falcon911_spaceX_main

NASA için kargo görevleri düzenleyen SpaceX, ABD Hava Kuvvetleri’ne ait uyduları da yörüngeye taşıyacak. SpaceX, bu alanda Boeing ve Lockheed Martin’e rakip olacak.

NASA için kargo görevleri düzenlemesinin yanı sıra 2017’de astronotları taşıyacak uzay taksisi görevlerine başlamaya hazırlanan SpaceX, şimdi de ABD Hava Kuvvetleri için uydu ateşleme hakkı kazandı.

Hava Kuvvetleri’nin uydularını 2006 yılından bu yana Boeing ve Lockheed Martin’in ortak teşebbüsü olan United Launch Alliance (ULA) firması yörüngeye taşıyordu. SpaceX, ULA ile beraber gizli askeri uyduların ateşlemeyi hak kazanabilmek için Hava Kuvvetleri tarafından şart koşulan süreci tamamlamayı başardı.

SpaceX, askeri uyduları taşıyabileceğini göstermek adına 60 milyon dolar harcadığı ve 150 mühendisin yer aldığı çalışmalarda, 3 ateşleme gerçekleştirdi ve 21 altyapı ile 700 incelemeye tabii tutuldu.

SpaceX CEO’su Elon Musk, Hava Kuvvetleri’nin güvenini kazanmaktan memnun olduklarını belirterek bir askeri uyduyu 100 milyon dolardan daha düşük bir maliyete yörüngeye koyabileceklerini söyledi.

ULA, 2006’dan bu yana yörüngeye 90’dan fazla uydu yerleştirdi ve hiçbir ateşlemede başarısız olmadı.

Kaynak: Al Jazeera

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

FARKLI BİLGİLER

Ay Taşı Hırsızlığı Hakkında

NASA, Temmuz 2002 senesinde tarihinin en büyük hırsızlık olayını yaşadı. Thad Roberts, Johnson Uzay Merkezi’nden, pek çok kişi tarafından paha biçilemez olarak görülen Apollo...

North American X-15

X-15 A, çok yüksek irtifalarda faaliyette bulunacak yetenekte, pilotlu, roket güçlü, hipersonik araştırma aracıdır. Bu araç; B-52 Stratofortress uçağından havada fırlatılır ve iniş yerine sevkedilir.Hızı yaklaşık olarak mach 6.7 dir (7200 km/s civarında). NASA,...

Uzay Nedir?

Uzay ya da fezâ, Dünya'nın atmosferi dışında ve diğer gök cisimleri arasında yer alan, gök cisimleri hariç, evrenin geri kalan kısmındaki sonsuz olduğu düşünülen...