Curiosity’e 40 KB Boyutunda Güncelleme

ÖNERİLENLER

curiosity_driill_promo

NASA mühendisleri, Mars keşif robotu Curiosity’nin ChemCam donanımını sadece 40 kilobyte yer kaplayan bir yazılımla güncelledi.

Kızıl Gezegen Mars’ta üçüncü yılına girmeye hazırlanan Curiosity, Dünya’dan gönderilen bir yazılımla ChemCam donanımını güncelledi.

Mars toprağını ve kayalardan alınan numuneleri analiz eden ChemCam, analizlerden önce hedefleri tespit etmesini ve odaklanmasını sağlayan lazerini kaybetmişti. Keşif robotu lazerin yerine incelenecek bölgeye ait 9 fotoğraf çekip Dünya’ya gönderiyor ve mühendisler odaklanılması gereken hedefi tespit ediyordu.

New Mexico eyaletinde bulunan Los Alamos Ulusal Laboratuvarı ve Fransa Ulusal Uzay Ajansı tarafından yapılan çalışmalarla geliştirilen yamayla, ChemCam’e otomatik odaklanma özelliği eklendi. ChemCam, 40 KB’lık yazılım güncellemesi sayesinde hedeflere ait 9 fotoğrafı Dünya’ya göndermeden analiz edebilecek.

Curiosity’e yüklenen yazılım, her gün mobil uygulamalara yaptığımız birçok güncellemenin 10’da biri kadar bile yer kaplamıyor.

ChemCam baş mühendisi Roger Wiens, “Lazerini kaybetmesinin ardından ChemCam bir neredeyse kör kalmıştı. Ancak yeni yazılımla eskisinden daha iyi analizler yapacağımızı düşünüyorum” dedi.

Kaynak: NASA

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

FARKLI BİLGİLER

Karadelikler

Karadelikler Her yıldız karadeliğe dönüşemez.Sadece 1000'de 1'inin kütlesi yeterli büyüklüktedir.  Karadelikler bilim kurgunun efsanevi kozmik elektrikli süpürgeleri değildir.  Kendi halinde ki gezegenleri öylece silip süpürmezler....

Dünya Neden Döner ?

Aslında sadece Dünya değil diğer gezegenler de uyduları da, Güneş de, Güneş sistemi de galaksiler de dönüyorlar. Bütün bu dönüşlerin ne zaman niçin ve...

Cüce Gezegen Ceres ve Gizemli Parlak Bölgeleri

Daha önce de sitemizde Ceres ile ilgili bir haber yapmıştık. NASA'nın Ocak ayında çektiği fotoğraflarda gezegen yüzeyinde görülen parlaklıklar bilim adamları arasında tartışma yaratmıştı....