Curiosity’e 40 KB Boyutunda Güncelleme

ÖNERİLENLER

curiosity_driill_promo

NASA mühendisleri, Mars keşif robotu Curiosity’nin ChemCam donanımını sadece 40 kilobyte yer kaplayan bir yazılımla güncelledi.

Kızıl Gezegen Mars’ta üçüncü yılına girmeye hazırlanan Curiosity, Dünya’dan gönderilen bir yazılımla ChemCam donanımını güncelledi.

Mars toprağını ve kayalardan alınan numuneleri analiz eden ChemCam, analizlerden önce hedefleri tespit etmesini ve odaklanmasını sağlayan lazerini kaybetmişti. Keşif robotu lazerin yerine incelenecek bölgeye ait 9 fotoğraf çekip Dünya’ya gönderiyor ve mühendisler odaklanılması gereken hedefi tespit ediyordu.

New Mexico eyaletinde bulunan Los Alamos Ulusal Laboratuvarı ve Fransa Ulusal Uzay Ajansı tarafından yapılan çalışmalarla geliştirilen yamayla, ChemCam’e otomatik odaklanma özelliği eklendi. ChemCam, 40 KB’lık yazılım güncellemesi sayesinde hedeflere ait 9 fotoğrafı Dünya’ya göndermeden analiz edebilecek.

Curiosity’e yüklenen yazılım, her gün mobil uygulamalara yaptığımız birçok güncellemenin 10’da biri kadar bile yer kaplamıyor.

ChemCam baş mühendisi Roger Wiens, “Lazerini kaybetmesinin ardından ChemCam bir neredeyse kör kalmıştı. Ancak yeni yazılımla eskisinden daha iyi analizler yapacağımızı düşünüyorum” dedi.

Kaynak: NASA

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER