SpaceX, 40 OneWeb Uydusunu Yörüngeye Gönderdi

ÖNERİLENLER

OneWeb’in kendi uydularını fırlatma planının Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle tamamen değişmesinin ardından, SpaceX’in desteği ile 8 Aralık Perşembe akşamı büyük bir grup OneWeb internet uydusunu yörüngeye fırlatıldı.

40 OneWeb uydusu, Perşembe günü saat 17:27 EST’de (2227 GMT) Florida’daki NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’nden SpaceX’e ait Falcon 9 roketi ile fırlatıldı.

 

Falcon 9’un ilk aşama inişi, SpaceX’in 145. başarılı roket geri inişiydi. Daha önce Aralık 2021’de NASA için Uluslararası Uzay İstasyonuna bir SpaceX Dragon kargo görevi, Eutelsat’ın Hotbird 13F uzay aracı ve SpaceX’in bir grup Starlink internet uydusu fırlatılmıştı.

Falcon 9, OneWeb uydularını fırlatmadan 58 dakika sonra başlayan ve bundan 30 dakika sonra biten, kabaca eşit üç set halinde planlandığı gibi yörüngeye bıraktı. 

OneWeb, alçak Dünya yörüngesinde, SpaceX’in Starlink uydularına benzer şekilde 648 uydulu bir geniş bant internet ağı inşa ediyor. 460’tan fazla OneWeb uydusu bugünkü uçuştan önce yörüngeye ulaşmıştı, bunların büyük çoğunluğu Fransız şirketi Arianespace tarafından işletilen Rus yapımı Soyuz roketleri ile uzaya gönderilmişti.

Ancak anlaşmalar Rusya’nın Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmesinden sonra bozuldu ve OneWeb’in uydularını uzaya göndermek için alternatifler aramasını gerektirdi. Şirket, SpaceX ve New Space India Limited (NSIL) ile anlaşmalar imzalayarak, yeni uyduların uzaya gönderilmesini garantiye aldı.

NSIL anlaşması kapsamındaki ilk kalkış, 21 Ekim’de bir Hint GSLV Mark III roketinin 36 OneWeb uydusunu başarıyla uzaya göndermesiyle gerçekleşti. Perşembe günkü fırlatma, SpaceX’in ilk OneWeb uydu fırlatma görevi oldu. OneWeb’in bu yeni anlaşmalar ve fırlatma görevleri ile birlikte artık yörüngede 500’den fazla uydusu bulunuyor. Bu uydular dünya çapında uydu üzerinden internet hizmeti vermek için kullanılacak.

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER