NASA’nın Artemis 1 Orion Uzay Aracı 11 Aralık’ta Dünya’ya Dönecek

ÖNERİLENLER

Artemis 1’in mürettebatsız Orion kapsülünün 11 Aralık Pazar öğleden sonra Dünya’ya dönmesi planlanıyor ve yaklaşık 26 günlük derin uzay yolculuğunu, Baja California kıyılarında Pasifik Okyanusu’na inişle tamamamlayacak. 

Orion bugüne kadar çok iyi performans gösterdi ve Artemis 1 ekip üyeleri, bu başarının devam etmesini istiyorlar. Orion’un eve dönüşü, Artemis 1 görevinin en zorlu aşamalarından biri, çünkü kapsül Pazar günü yaklaşık 40.000 km hızla Dünya atmosferine girecek.

Yeniden atmosfere giriş sırasında, Orion yaklaşık 2.800 santigrat derece, yani neredeyse güneşin yüzeyinin yaklaşık yarısı kadar sıcaklığa ulaşacak.

Bu, yeni ve henüz bu tür aşırı koşullarla karşılaşmamış olan kapsülün ısı kalkanı için çok büyük bir sınav olacak. Orion’da kullanılan ısı kalkanı 5 metre genişlik ile türünün en büyük ısı kalkanıdır.

Her şey plana göre giderse, Orion Pazar günü Baja California’nın batı kıyısı açıklarında Pasifik Okyanusu’na yaklaşık 12:40 EST’de (1740 GMT) iniş yapacak. İniş alanı, San Diego’ya yakın olan daha önceki hedef iniş bölgesinin yaklaşık 480 km güneyde yer alıyor. NASA, Perşembe günü yaptığı açıklamaya göre, bu değişiklik daha kuzeyde beklenen sert hava koşullarından kaçmak için yapıldı.

Bir ABD Donanması gemisi, USS Portland, Orion’u karşılamak ve kapsülü San Diego’ya geri götürmek için bölgede bekliyor olacak. Oradan Orion, NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ne gidecek ve burada tam bir uçuş sonrası kontrolünden geçecek.

Orion, 16 Kasım 2022’de  bir Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketi ile fırlatıldı ve Artemis 1 görevini başlattı.

Orion, 25 Kasım’da Ay yörüngesine girdi ve 1 Aralık’ta ayrılma gerçekleşti. Bundan dört gün sonra, kapsül Dünya’ya geri dönüş rotasına girmek için Ay’ın yakın geçişi sırasında 3,5 dakikalık bir motor yanması gerçekleştirdi.

Orion, pazar günü başarılı bir şekilde geri dönebilirse, NASA, Artemis programındaki bir sonraki uçuşu için hazırlanmaya başlayabilir. Bir sonraki görev astronotları ayın çevresine gönderip, dünyaya geri getirmek. 2024’te gerçekleşmesi planlanıyor.

Her şey plana göre giderse bundan sonra da daha fazla görev olacak,  NASA, 2020’lerin sonuna kadar güney kutbu yakınında mürettebatlı bir “Artemis Ana Kampı” kurmayı planlıyor. NASA yetkilileri, bu şekilde kazanılan beceri ve bilginin, 2030’ların sonunda veya 2040’ların başında astronotları Mars’a götürmesine yardımcı olacağını belirtiyor.

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER