Space X’in Falcon 9 Roketinin Hatalı İniş Fotoğrafları

ÖNERİLENLER

SpaceX CEO’su Elon Musk, 10 Ocak’ta yüzen roket platformuna iniş yapmaya çalışan ancak çakılan Falcon 9 roketinin fotoğraflarını yayımladı. Fotoğraflarda platforma inerken dengesini sağlayamayan roketin infilak edişi görülüyor.

falconcrash001

Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) 10 Ocak’ta ateşlenen Dragon kapsülünü taşıyan Falcon 9 roketi, yükünü bıraktıktan sonra Pasifik Okyanusu’ndaki yüzen roket platformuna inmeyi denerken infilak etmişti. Falcon 9 roketini üreten SpaceX firmasının CEO’su Elon Musk, ilk kez yapılan iniş denemesine ait fotoğrafları Twitter’da yayımladı.

Twitter’de patlama anının öncesi ve sonrasına ait fotoğraflar sunan Musk, roketin hedefini bulmayı başarsa bile iniş esnasında güç kaybettiğini ve motorların tekrar ateşlenmeye çalışmasına rağmen dengesini sağlayamadığını belirtti.

45 derecelik açıyla yüzen platforma çarpan Falcon 9, iniş takımları ve motorun infilak etmesiyle alev topuna dönüştü. Musk yüzen platformun kullanılabilir olduğunu açıkladı.

ISS’e kargo taşıyan Dragon kapsülünden ayrıldıktan sonra yüzen platforma dikey iniş deneyen Falcon 9, tekrar kullanılabilir roketlerin geliştirilmesi adına büyük önem taşıyor. Başarılı olunması halinde uzay görevlerindeki maliyetin ciddi oranda azalacağı öngörülüyor.

falconcrash002

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

FARKLI BİLGİLER

Jüpiter Hakkında Gerçekler

   Jüpiter, güneş sistemindeki en parlak dördüncü gezegendir.Sadece Güneş, Ay ve Venüs Jüpiter’den daha parlaktır. Dünya’dan çıplak gözle görülebilen 5 gezegenden biridir. Babiller, Jüpiter’in...

Ay Taşı Hırsızlığı Hakkında

NASA, Temmuz 2002 senesinde tarihinin en büyük hırsızlık olayını yaşadı. Thad Roberts, Johnson Uzay Merkezi’nden, pek çok kişi tarafından paha biçilemez olarak görülen Apollo...

Uzay Nedir?

Uzay ya da fezâ, Dünya'nın atmosferi dışında ve diğer gök cisimleri arasında yer alan, gök cisimleri hariç, evrenin geri kalan kısmındaki sonsuz olduğu düşünülen...