Rusya’nın Soyuz Roket Üretimi Koronavirüs Nedeniyle Beklemede

ÖNERİLENLER

Uzay uçuşları, diğer her sektör gibi, yayılan koronavirüs pandemisinin etkilerini hissediyor ve son olarak Soyuz roketinin üretiminin durduğu haberi Rusya’dan geldi.

Bu roketlerden biri olan Soyuz 2.1a, pandemiden etkilenmeden 9 Nisan’da Uluslararası Uzay İstasyonu’na üç astronot taşımak için fırlatıldı. Pandeminin roket üretimi üzerindeki etkisi, Rusya hükümeti tarafından 10 Nisan’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ve bir grup uzay merkezi liderinin yaptığı bir bildiri ile durum açıklandı.

Bu çağrı sırasında Putin, salgını sektördeki sorunlar için günah keçisi olarak kullanmaya karşı uyarıda bulundu. Açıklamasında “Açıkçası, koronavirüs ile savaşmamız gerektiğinde, ülkemizde, genel olarak ekonomide ve özellikle Roscosmos’ta ayarlamalar yapmaya zorluyoruz.” dedi.

Roket Geliştirme ve Uzay Merkezi yöneticisi Dmitry Baranov, çağrı sırasında Soyuz 2 üretiminin beklemede olduğunu belirterek. Kararın 52 adet tesiste tamamlanmış Soyuz 2 roketinin dünya çapındaki fırlatma sahalarında mevcut olması nedeniyle verildiğini söyledi ve “Burada belli bir güvenlik seviyemiz var” dedi.

Baranov, ilk uçuşunu 2022’nin sonunda yapması planlanan yüksek yük kapasiteli fırlatma aracı olan Soyuz 2 roketlerinin bakımı ve test edilmesi ve Soyuz 5’in üretimi de dahil olmak üzere roket çalışmalarının diğer yönlerinin her zamanki gibi devam ettiğini söyledi.

Bir diğer yönetici Dmitry Rogozin, tesiste önümüzdeki haftadan sonra koruyucu önlemlerle tam işgücüne geri dönülmesininde düşünüleceğini söyledi. Ancak, koronavirüs pandemisinin uzay programları üzerinde daha ciddi etkileri olabileceğini belirtti.

Rogozin konuşmasında, “Bu sorun oldukça ciddi, Sayın Başkan, çünkü uzay merkezimizden fırlatmamız gereken uzay aracı Rusya’ya ulaşamıyor. Roscosmos belki de bugün dünyada çalışmaya devam eden tek uzay ajansıdır.” (NASA ve ESA uzay ajansları tamamen kapanmadı ancak koronavirüse karşı özellikle zorunlu olmayan görevler dışında yerinde çalışmaları kesinlikle kısıtlayan değişiklikleri uygulamaya koydu.)

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER