Soyuz MS-15 Kapsülü Dünyaya Döndü

ÖNERİLENLER

Uluslararası Uzay İstasyonu‘nda, 6 aydır görev yapan Soyuz MS-15 kapsülünün iniş anı, Rusya Federal Uzay Ajansının (ROSCOSMOS) internet sitesinden canlı verildi.

Kozmonot Oleg Skripoçka ile Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) astronotları Jessica Meir ve Andrew Morgan’ı taşıyan kapsül, yerel saatle 11.16’da Kazakistan’ın Jezkazgan şehri yakınlarına indi.

Ekip üyelerini kapsülden çıkartan ve sağlık kontrolü yapan arama ve kurtarma ekiplerinin, maske taktığı ve sosyal mesafeyi korudukları gözlendi.

ROSCOSMOS’tan yapılan açıklamada, ekip üyelerinin sağlığının iyi olduğu belirtildi.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda, Rus kozmonotlar Anatoliy İvanişin ve İvan Vagner ile NASA astronotu Christopher Cassidy bulunuyor.

Uzun süreli uzay uçuşlarının astronotların bağışıklık sistemlerini zayıflattığı bilinmektedir, bu nedenle mürettebatın şu anda dünya çapında milyonları etkileyen yeni Koronavirüs maruziyetini sınırlamak için önlemler alındı. Astronotları karşılayan NASA ve Roscosmos personeli yüz maskeleri taktılar ve bölgedeki diğer çalışanlar sosyal mesafe uygulamalarını uygulamaya dikkat ediyordu.

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER