NASA’nın Sponsor Olduğu Ay Görevi SpaceX Roketinde Fırlatılacak

ÖNERİLENLER

Ay’ın Güney Kutbu’na giden NASA ile sözleşmeli ay aracı, 2022’nin sonlarında bir SpaceX roketiyle fırlatılacak.

Bu yılın başlarında NASA, ajansın 2024’te aynı bölgeye insanları indirmek için tasarlanan Artemis programının bir parçası olarak sekiz farklı yükün ayın kutup bölgesine teslimini yönetmek için Masten Uzay Sistemlerini seçti. Şirket,  26 Ağustos Çarşamba günü, XL-1 ay iniş aracı için SpaceX ile anlaştığını duyurdu.

Masten CEO’su Sean Mahoney yaptığı açıklamada, “SpaceX’in kanıtlanmış fırlatma başarısının arkamızda olması sadece bizim için değil, müşterilerimiz için de harikadır. SpaceX ile ortak bir vizyonu paylaşıyoruz ve bu, bunu bir ortaklıktan daha fazlası haline getiriyor. Daha çok rüya takımı gibi.” dedi.

Masten’in uçuşu, NASA’nın ay dağıtım programının ikinci bölümünü temsil ediyor. Girişimdeki ilk iki sözleşme, Intuitive Machines, fırlatmayı yürütmek için SpaceX ile anlaştı ve Astrobotic ise United Launch Alliance ile anlaşmaya gitti. Bu görevler önümüzdeki yıl başlayacak.

Masten’in arazi aracındaki araçlar, ayın bileşimini ve sıcaklığını haritalamak, ay jeolojisini fotoğraflamak ve yakındaki malzemeleri örneklemek gibi görevlere odaklanacak. İniş aracı ayrıca ayda su izlerini arayacak küçük bir gezici uzay aracı taşıyacak.

Kaynak: Space.com, NASA, SpaceX

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER