NASA Yeni Ay Görevi için SpaceX’i Seçti

ÖNERİLENLER

Kaliforniya merkezli şirket zaten NASA için Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) için kargo görevlerinde uçuyordu. NASA yetkililerinin 27 Mart Cuma günü yaptığı açıklamada, SpaceX’in NASA’nın 2022’de inşa etmeye başlamayı amaçladığı ayın yörüngesindeki uzay istasyonu olan Gateway’e malzeme tedarik etmek için bir sözleşme yaptığını duyurdu. Gateway, NASA’nın 2020’lerin sonunda ayın etrafında ve çevresinde sürdürülebilir, uzun vadeli bir insan varlığı oluşturmaya çalışan Artemis keşif programının önemli bir parçasıdır. Küçük uzay istasyonu, mürettebatlı ve mürettebatsız görevlerde ay yüzeyine bir atlama noktası görevi görecek.

SpaceX’in bilimsel deneylere ve çeşitli diğer ekipmanlara ulaşmasına olanak tanıyacak. Şirket, yeni ilan edilen Gateway Lojistik Hizmetleri sözleşmesi kapsamında iki misyona sahip olacak.

SpaceX’in robotik ISS ikmal çalışmaları, şirketin Falcon 9 roketini ve ağırlığı 6 tonu aşabilen Dragon kapsülünü kullanıyor. Ancak SpaceX’in Gateway görevlerinde farklı donanımlar kullanılacak, devasa Falcon Heavy roketi ve Dragon XL adı verilen özel bir kapsül çeşidi. (SpaceX ayrıca, başka bir NASA sözleşmesi kapsamında astronotları ISS’ye ve ISS’den uçacak olan başka bir Dragon versiyonu olan Crew Dragon’u geliştirdi.)

SpaceX temsilcileri Cuma günü yaptıkları açıklamada , Dragon XL’nin Gateway’e 5 tondan fazla yük taşıyabileceğini söyledi.

SpaceX başkanı ve operasyon sorumlusu Gwynne Shotwell Cuma günü yaptığı açıklamada, “Aya dönme ve gelecekteki uzay araştırmalarını destekleme, önemli miktarda yükün uygun fiyatlı teslimatını gerektiriyor.” dedi.

“NASA ile olan ortaklığımız sayesinde SpaceX, 2012’den beri Uluslararası Uzay İstasyonu’na bilimsel araştırma ve kritik malzemeler sağlıyor ve çalışmalara Dünya’nın yörüngesinin ötesinde devam etmekten ve Artemis kargolarını Gateway’e taşımaktan onur duyuyoruz” dedi.

ISS’ye gönderilen Dragon kargo görevleri genellikle fırlatılıp dünyaya geri dönünceye kadar yaklaşık bir ay sürer. Ancak NASA yetkilileri, Dragon XL’nin muhtemelen bir kerede altı ila 12 ay boyunca Gateway’e bağlı kalacağını söyledi.

NASA yetkilileri, “Gateway Lojistik Hizmetleri sözleşmesi NASA’nın 15 yıllık bir performans dönemi ile 12 yıla kadar görev sipariş etmesini sağlıyor ve yeni rekabetçi sağlayıcılar ekleme olanağı sağlıyor,” diye açıkladı NASA yetkilileri, anlaşmalara 7 milyar dolar olacak.

Yetkililer, “Bu görevler NASA’nın hem uluslararası hem de ticari ortaklarla sürdürülebilir keşif planlarını desteklerken, insanları Mars’a göndermek için gerekli deneyim ve yetenekleri geliştirecek.”

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER