NASA Neden Mars’taki Depremleri Araştıracak?

ÖNERİLENLER

NASA’nın “InSight” adlı uzay aracının Mars’a iniş yaptığı bildirmesinin ardından gözler Mars’a çevrildi. Yeni insansız uzay aracı InSight, Mars’taki depremleri ölçecek. Her şey yolunda giderse, iki Dünya yılı (bir Mars yılı) için, gezegen yüzeyinin altında meydana gelen titreşimleri, kendi de dahil olmak üzere, kayalık gezegenlerin nasıl oluştuğuna dair bazı temel soruları yanıtlayacaktır.

Mars Depremleri, tıpkı Dünya’daki depremler gibi, yeryüzünde hareket eden titreşimlerdir. Fakat bu depremlerin Kızıl Gezegen’de oluşma biçimi, Dünya’da nasıl oluştuklarından temel olarak farklı olabilir ve bu farklılıkların, bilim insanlarının Dünya’nın neye benzediğini daha iyi anlamalarına yardımcı olabileceği düşünülüyor.

Çoğunlukla, gezegenimizdeki depremler, plaka tektoniği, Dünya’nın dış kabuğunu oluşturan plakalar olarak meydana gelen mekaniğin Dünya’nın kayalık iç kısımları üzerinde meydana gelmesiyle oluşur. Britannica’ya göre, bu tektonik levhalar her yıl 2 ila 4 inç (5 ila 10 santimetre) arasında sürekli hareket ediyor – birbirine çarpıyor ve birbirini geçiyor. Bazen, bir plaka başka bir plakanın yanından geçerken, pürüzlü kenarı sıkışır ve durur, geri kalanı ise hareket etmeye devam eder. Plakanın bu kısmı sıkışmış olduğundan, normalde taşımak için kullanacağı enerjiyi depolar, sonunda plakanın geri kalanını yakalar ve sismik dalgalar olarak tüm enerjiyi salgılar – ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu’na göre (USGS).

Fakat Mars’ın Dünya gibi parçalanmış bir dış kabuğu yok. Peki hala nasıl depremler var? Diğer etkenler de bu sismik dalgalara neden olabilir, örneğin gezegen soğumasının neden olduğu hafifçe küçülmüş bir yüzey gerilimi, NASA’ya göre magmanın basıncı yüzeye doğru itiyor, hatta meteorların etkisi var.

Ancak bu titreşimler, Dünya’ya kıyasla çok küçüktür.

NASA’nın Jet Propulsion Laboratuarı’nın InSight ana araştırmacısı Bruce Banerdt, 3 Mayıs’ta düzenleyeceği basın toplantısında, “Ölçmeye çalıştığımız şey, çok küçük titreşimlerdir, bir atomun ölçeğindedir” dedi.

Depremler, bize yüzeyin altında ne olduğunu anlatıyor

Banerdt, sismik dalgaların “gezegenin içinden geçerken, aslında yol boyunca bilgi aldıklarını” söyledi. Yeraltındaki farklı malzemeler sismik dalgaları farklı şekillerde yansıtırlar ve bu farklılıklardan bilim adamları Mars’ın iç yapısını anlayabilecekler. Banerdt, “Mars’ın 3D görünümünü bir araya getirebilirsiniz.” Dedi.

Banerdt’e göre, Dünya’nın erken tarihi, kabuğun sürekli çalkalanması ve geri dönüşümü ile ortadan kaldırılırken, Mars kendi parmak izlerini hala saklıyor. “Dünya o kadar aktif ki tüm bu süreçlerin kanıtları temel olarak levha tektoniği tarafından silindi” dedi.

Yani, kendi gezegenimizin içindeki sismik dalgalara bakmak bize nasıl oluştuğunu anlatmıyor. Banerdt, tüm kayalık gezegenlerin aynı şekilde oluştuğunu ve daha sonra milyarlarca yıl boyunca makyaj ve görünümde radikal bir şekilde ayrıldığından, Mars’a bakarak kendi gezegenimizin nasıl oluştuğu hakkında bize çok şey söyleyebilir.

InSight ayrıca, Mars’ın iç sıcaklığını ölçmek ve NASA’ya göre gezegenin metalik çekirdeğinin boyutunu ve boyutunu göstermek için kuzey kutbunun “yalpalamasını” izlemek gibi şeyleri yapmak için aletlere sahip.

Banerdt, “Bu görevle yapmak istediğimiz bilim, gerçekten ilk güneş sistemini anlama bilimidir.” Dedi.

Kaynak: Live Science

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER