Bugün düzenlenen bir kamu etkinliği sırasında, ajans ayın bilimsel keşifini kolaylaştırmak için ay araçları tasarlayacak ve inşa edecek dokuz yeni ortak ortaya çıkardı. Seçilmiş belirli şirketlere ek olarak, NASA Yöneticisi Jim Bridenstine ayrıca, bu sözleşmeleri yürüten programın – Ticari Ay Taşıma Hizmetleri – NASA’nın bürokrasisinin bilim bölümünün bir parçası olduğunu açıkladı.

Genel fikir, bu şirketlerin NASA fen deneylerini ayın yüzeyine ulaştırmak için rekabet edebilecekleri ve diğer ticari uzay şirketlerinden satın alınan roket fırlatmalarında ay inişlerini üstlenecekler. Bu bireysel sözleşmeler, bu kapasitelerin kendisini inşa etmek için ihtiyaç duyulan NASA’nın yerini alacak.

Ancak bu yaklaşım altında, NASA bu şirketleri işe almakta yalnız kalmayacak ajans ticari sektörün de yararlanabileceği gelişmeyi teşvik etmeyi umuyor. NASA’nın bilim misyonu müdürlüğünün yöneticisi Thomas Zurbuchen, “Sadece müşterileri olmak değil, ilk müşterileri olmak istiyoruz” dedi.

Ajans, seçtiği şirketlerin dışındaki seçeneklerle ilgili herhangi bir bilgi vermedi. Şirketler: Astrobotic Technology Inc., Deep Space Systems, Draper, Firefly Aerospace Inc., Intuitive Machines LLC, Lockheed Martin Space, Masten Space Systems, Inc., Moon Express and Orbit Beyond.

Programa katılmak için şirketlerin hangi bilgileri sağlamaları gerektiği sorulduğunda ve NASA’nın kazananları nasıl seçtikleri sorulduğunda, Zurbuchen ayrıntılara girmedi. “Gerçekten çok geniş bir kriter seti ile gittik,” diyerek, bu kriterlerin “şirketlerin genel sorumluluğu, bu hizmetleri sunma olasılıkları hakkında sorular sorulduğunu, ancak teknik kapasite hakkında çok fazla derinlik aranmadığını” ekledi.

NASA sözcüsü Cheryl Warner, “Bu dokuz şirket, yakın gelecekte NASA tarafından verilen görevler üzerinden teklif verilecek ve ödenecektir.” (NASA, ilk uçuşun gelecek yıl gerçekleşmesini istediğini söyledi.) “NASA’yı sağladıkları hizmetler, yük taşıma entegrasyonunu ve operasyonlarını, Ay’a giriş ve inişi kapsayacaktır.”

NASA, aydaki özel ilgiyi teşvik etmek için çalışıyordu; çünkü ajansın kendi maliyetlerini insanın keşfine geri dönecek gibi görüyordu, önce ay sonra Mars’ta. Bu hedef, 2020’lerde NASA’nın aydaki insanlı inişlerini kolaylaştırmak anlamına geliyor.

Kaynak: NASA, Space.com