Müze, uzay mekiği Endeavour’u sergilenmek üzere dikey olarak almaya başlayacak

ÖNERİLENLER

On yılı aşkın bir planlama, mühendislik çalışmaları ve bağış toplama süreci sonunda uzay mekiği Endeavour dikey konuma geçmeye hazır.

2012’den bu yana NASA’nın emekli yörünge aracını yatay konumda sergileyen Kaliforniya Bilim Merkezi, uzay aracının fırlatma rampası benzeri yeni sergisinin yeni Samuel Oschin Hava ve Uzay Merkezi’ne (halen inşaatı devam ediyor) yerleştirilmeye başlanacağı tarihi belirledi. Apollo’nun Ay’a ilk inişinin 54. yıldönümü olan 20 Temmuz’da Endeavour’un ikiz katı roket iticilerinin taban parçaları, yani kıç etekleri vinçle yerlerine kaldırılacak.

California Bilim Merkezi Başkanı ve CEO’su Jeffrey Rudolph collectSPACE.com’a verdiği özel röportajda, “Bu küçük bir ilk adım gibi görünebilir, ancak Endeavour’un dikey sergisinin temelini oluşturmaya yönelik gerçekten dev bir adım” dedi. “Arka etekler monte edildiğinde, onlarca yıllık bir rüyanın ilk adımı atılmış olacak.”

Bu hamle aynı zamanda Endeavour’un birkaç yıllığına sergilenmeyeceği bir geri sayımı da başlatacak. Halkın aracı yere yakın bir şekilde görmek için bu yılın sonuna kadar süresi var. Şu anda Samuel Oschin Teşhir Pavyonu’nda bulunan sergi, dünyada halkın kanatlı bir yörünge aracının kiremit kaplı göbeğinin altında yürüyebileceği tek yerdir.

Uzay mekiği Endeavour, 31 Aralık 2023 tarihine kadar Kaliforniya Bilim Merkezi’nde yatay olarak sergilenecek ve bu tarihten sonra birkaç yıl içinde Samuel Ocshin Hava ve Uzay Merkezi’nin açılışına kadar sergilenmeyecek. (Resim kredisi: Kaliforniya Bilim Merkezi)

Bu deneyim, Endeavour’un 2024 yılında katı roket iticileri ve harici yakıt tankıyla birlikte istiflenmesine hazırlık olarak 31 Aralık’ta sona erecek. Mekik yerleştirildikten sonra bile, Oschin Hava ve Uzay Merkezi’nin halka açılmadan önce tamamlanması için birkaç yıl daha çalışma yapılması gerekecek.

“Bu işe 2012 yılında başladık ve yol boyunca pek çok aksaklık yaşandı, ancak şu anda buradayız ve inşaat çok iyi gidiyor” diyen Lynda Oschin, vakfının Endeavour’un dikey sergisine merhum kocası adına öncülük ettiğini belirtti. “Herkes çok heyecanlı.”

Bir inçin 1/16’sından daha az

Oschin, “Ben de biraz gerginim,” dedi. “Bunu bir araya getirirken ve ayakta tutarken hataya çok az yer var ya da hiç yok.”

Kıç eteklerin taşınması oldukça basittir ve yalnızca kaldırma sabahı bilim merkezine varacak ve hemen ardından ayrılacak olan nispeten küçük bir hidrolik kamyon vinci gerektirir. Donanım olarak, 7,5 fit yüksekliğinde ve 18 fit genişliğindeki (2,3’e 5,5 metre) iki etek, mekiğin taşınması en kolay bileşenleri olacak.

Zorluk onların hizalanmasında ortaya çıkıyor.

“Eteklerin kesinlikle doğru konumda olması gerektiğinden, onları 20 yol ileri geri ölçeceğiz. Kesinlikle paralel olmalılar, kesinlikle dikey olmalılar, çünkü etekte bir inçin onda biri kadar bir hata bile [level] 150 feet’te bir inçten fazla sapma olacak [46 meters] “dedi kıdemli mekik mühendisi ve bilim merkezinin Endeavour’u sergileme projesinin yöneticisi Dennis Jenkins.

Kaliforniya Bilim Merkezi’ndeki Samuel Oschin Hava ve Uzay Merkezi’nin içindeki Uzay Mekiği Pavyonu’na bakan manzara. Uzay mekiği Endeavour, katı roket iticilerinden başlayarak çerçeveli beton rampanın üzerine monte edilecek. (Resim kredisi: Kaliforniya Bilim Merkezi)

Jenkins, “Eğer etekler mükemmel bir şekilde konumlandırılmaz, şimlenmez ve hizalanmazsa, katı roket iticilerinin dış tankla bağlantı kuracağı iki bağlantı noktası düz olmayacak ya da altta yaptığımız hata derecesine göre birbiriyle hizalanmayacaktır” dedi. “Bu yüzden eteklerin konum açısından kesinlikle mükemmel olduğundan emin olmak için çok zaman harcayacağız.”

Jenkins collectSPACE’e verdiği demeçte, bilim merkezinin ölçümcüsünün bir inçin 1/16’sı kadar ölçüm yapabilme umuduyla yeni donanımlar getireceğini söyledi.

“Biraz daha iyi olmasını diliyoruz ve aslında biraz daha iyi olmaya çalışmak için bazı yeni ekipmanlar satın alıyor. Ancak bundan daha fazlasıyla yaşayamayız, gerçekten yaşayamayız” dedi.

Güvenlik ve erişim kaygıları nedeniyle kıç eteklerinin 20 Temmuz’da taşınması halka açık olmayacaktır.

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER