Moon Express Adlı Şirket 2017’de Ay’a Gitmek İstiyor.Hedef: 16 Katrilyon Dolar Değerindeki Ay Madenleri

ÖNERİLENLER

Evet.Aslında tüm haberi başlık açıklıyor zaten amma biz yinede bir girizgahımızı yapalım.
2017’de Ay’a gitmek isteyen Moon Express(Ay Ekspresi) gereken izni sonunda aldı. Ay’a iniş yapan ilk şirket olmayı başararak Google’ın yarışmasını kazanmayı hedefleyen firma Ay’daki madenlere de göz dikmiş durumda.

kapakfoto

 

2010 yılında 26 farklı Silikon Vadisi girişimcisi ve mühendis tarafından temelleri atılan Moon Express, aslında Google’ın düzenlediği bir yarışmayı kazanmaya çalışıyor. Google’ın 30 milyon dolarlık bir ödülle 2007 yılında açıkladığı Google Lunar X PRIZE isimli bu yarışmayı sadece 10 yıl içerisinde, yani 2017’nin sonuna kadar Ay’a uzay aracı indirmeyi başaran ilk şirket kazanacak.
Bu şirketin ayrıca uzay aracını yüzeyde 500 metre hareket ettirip Dünya’ya yüksek çözünürlüklü fotoğraf ve videolar da göndermesi gerekiyor.Google Lunar X PRIZE dünyanın her tarafından şirketlerin katılabildiği uluslararası bir yarışma. Başlangıçta 34 farklı aday şirket bulunsa da bugün itibariyle yarışmaya devam eden şirket sayısı 16’ya düştü. Bu 16 şirketin arasından ise yalnızca 2’si (Moon Express ve Team SpaceIL) 2017 yılı için bir roket firmasıyla fırlatma anlaşmasına varabildi. Fırlatma için izin alabilen tek şirketse tahmin edebileceğiniz üzere Moon Express. Yani bir başka deyişle Moon Express şu an için yarışmanın favorisi durumunda.

moon

Ay Ekspresi, ABD’den Ay’a gitmek için izin alabilen ilk ticari şirket oldu. İnsansız uzay aracıyla 2017’nin sonlarına doğru yapılması planlanan sefer iki hafta sürecek. Aya indirilecek aracın henüz tamamlanmadığı, ancak bavul büyüklüğündeki bu aracı Rocket Lab adlı bir şirketin ürettiği füzenin taşıyacağı belirtiliyor. Araçta bilimsel deneyler yapacak ekipman bulunacak.

Şirketin kurucularından Naveen Jain, burada madencilik fırsatlarını araştırmak istediklerini söyledi. Jain “Dünya’ya pek yakında değerli kaynaklar, metaller ve Ay taşları getirmeyi umuyoruz” diye konuştu.

Uzmanlar Ay’da zengin demir, su, karbon, nitrojen, hidrojen, ayrıca “geleceğin yakıtı” olarak adlandırılan helium-3 gazı ile teknoloji ürünlerinde kullanılan nadir toprak elementlerinin bulunduğu, bunların değerinin “trilyonlarca doları bulabileceğini” söylüyor. Ay Ekspresi ayrıca Dünya’ya bol bol fotoğraf da göndermeyi planlıyor.

Hindistan doğumlu olan Naveen Jain 1979’dan beri ABD’de yaşıyor ve kurduğu teknoloji firmalarıyla tanınıyor. Şirketin diğer ortakları ise Kanadalı uzay girişimcisi Bob Richards ve yatırımcı Barney Pell.

 

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

  1. Madenleri için aya gidilmek istendiğini duyunca insanın aklına dünyanın ekosistemini bozduğumuz gibi gelecek yüzyılda ayın ve uzayın da sisteminin bozup evreni iyice yaşanmaz hale getireceğimiz geliyor.

  2. Amerika aydan neden kactıgını acıklamamıs sanırım bunlara,bence herkez kendi dünyasında yaşamalı

FARKLI BİLGİLER