Kambur Balinalara Kamera

ÖNERİLENLER

Bilim insanları, tehdit altındaki türlerden kambur balinaların beslenme alışkanlıklarını öğrenip korunmaları için gerekli planları yapmak üzere balinalara kamera taktı.

Dünya Doğal Yaşam Örgütü’nün Avustralya şubesinin finanse ettiği program kapsamında, Avustralya Antarktik Bölgesi ekibi işe koyuldu. Ekip lideri Ari Friedlaender, “Balinaların nerede ve ne sıklıkta beslendiğini, nerede dinlendiğini öğrendiğimizde bu bilgileri yetkililerle paylaşıp balinaların korunması için yaşam alanlarından uzak durulmasını sağlayacağız” dedi.

Devasa canlılara rahatsızlık vermemek için vantuzlarla üzerlerine yerleştirilen kameralar, 24 – 48 saat içinde suya düşecek şekilde ayarlandı. Uzmanlar, bu kameraların ve GPS izleme cihazlarının yardımıyla, balinaların artık hangi bölgelerde beslendiğini ve küresel ısınma nedeniyle küçülen buzul bölgesinde bu canlı türünün yaşam alanının neresi olduğunu belirledi.

Ekip, balinaların temel besin maddeleri olan planktonlar ve deniz kabuklularının sayısının ve bulunduğu bölgelerin önemine dikkat çekerken, su kirliliği ile yasa dışı avcılık faaliyetlerinin balinaların geleceğini tehlikeye attığını ifade etti.

Friedlaender, “Balinaların beslenme şekillerine dair harika veriler elde ettik. Yüzeye yaklaşıp dönerek dibe dalışları, kabarcık ağı yöntemiyle beslenişleri ve dahası. Balinaların günün büyük kısmını sosyalleşerek geçirdiklerini ve akşamları ya da geceleri yemek yediklerini tespit ettik” diye konuştu.

Ekip ayrıca boyutları daha küçük bir tür olan Minke balinalarına da yer tespit cihazları yerleştirdi. Minkelerin beslenme rutini hakkında az bilgiye sahip olduklarını belirten ekip üyesi Elanor Bell, “Kambur balinalardan hızlılar ve buz denizlerini tercih ediyorlar. Onları izlememiz bu nedenle güç oluyor. Yerleştirdiğimiz cihazlar yaklaşık 2 ay boyunca her yüzeye çıktıklarında konumlarını ve indikleri derinliği uydular aracılığıyla bize iletecek” dedi.

Antarktika, dünya üzerinde el değmeden kalabilen nadir okyanus ekosistemlerini barındırıyor. Bölge, bilim insanları için canlı bir laboratuvar görevi görüyor.

Araştırma, Uluslararası Balinacılık Komisyonu tarafından da destekleniyor.

Kaynak: AFP, Al Jazeera

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER