Güneş, yirmi yılı aşkın bir süreden bu yana en yüksek sayıda güneş lekesi ile patlak veriyor

ÖNERİLENLER

Güneş Haziran ayında 160’ın üzerinde güneş lekesi üreterek son yirmi yılın en yüksek aylık sayısına ulaştı.

Veriler şu anki durumu doğrulamaktadır güneş döngüsüKayıtların tutulmaya başlanmasından bu yana 25’incisi olan bu felaketin şiddeti, diğer felaketlere kıyasla çok daha hızlı artıyor. NASA ve ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’nin (NOAA) tahminlerine göreŞiddetli hava kirliliği endişelerine yol açtı. uzay hava durumu önümüzdeki aylarda ve yıllarda gerçekleşecek.

Uzay ajansları 25. güneş döngüsünün maksimum döneminde aylık güneş lekesi sayısının 125 gibi mütevazı bir rakama ulaşacağını tahmin ederken, yıldız şu anda aylık 200 güneş lekesinin biraz altında zirve yapacak bir yörüngede ilerliyor ve bazı bilim insanları bu zirve sadece bir yıl içinde gelebilir.

“Eylül 2002’den bu yana en yüksek aylık ortalama güneş lekesi sayısı!” güneş fizikçisi Keith Strong Twitter’da paylaşıldı Pazar günü. “Haziran 2023 163,4 ile son 20 yılın en yüksek değerine ulaştı.”

2 Temmuz Pazar günü, bunlardan biri güneş lekeleriyıldızın yüzeyindeki yoğun, güçlü manyetik alanlara sahip daha koyu, daha soğuk alanlar, güçlü bir güneş patlaması‘ye göre, enerjik bir ışık parlaması, ABD’nin batısında ve Pasifik Okyanusu üzerinde geçici bir radyo kesintisine neden oldu. Spaceweather.com. Güneş döngüsü maksimuma yaklaştıkça bu tür olaylar yakın gelecekte daha yaygın hale gelebilir.

NASA ve NOAA’nın ilk tahminlerinin aksine, bu maksimum değer oldukça ateşli olabilir. Daha fazla güneş lekesi sadece daha fazla güneş patlaması değil, aynı zamanda daha fazla koronal kütle atımları yüklü parçacıkların güçlü patlamaları güneş rüzgar. Bu da Dünya’da kötü uzay havası anlamına gelebilir. Yoğun güneş rüzgarı patlamaları Dünya’nın manyetik alanı ve süper şarj parçacıklarının Dünya’nın atmosferibüyüleyici bir şekilde tetikleyen aurora ekranlar ama aynı zamanda güç şebekelerinde ve Dünya’nın yörüngesindeki uydularda ciddi sorunlara neden olur.

Güneş fizikçisi ve Boulder’daki Colorado Üniversitesi Uzay Hava Teknoloji Merkezi’nin yöneticisi Tom Berger Space.com’a şunları söyledi daha önceki bir röportajda Ekim 2003’te Dünya’yı vuran büyük bir güneş fırtınasının ardından uydu operatörleri birkaç gün boyunca yüzlerce uzay aracının izini kaybetti. Bu durum, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun yanı sıra birçok uydunun bulunduğu alçak Dünya yörüngesi bölgesine karşılık gelen atmosferin en üst katmanlarındaki gaz yoğunluğunun artması nedeniyle meydana gelmiştir.

Bu bölgedeki normalde ince olan gaz güneş rüzgarıyla etkileşime girdiğinde atmosfer şişer ve uyduların aniden sakin uzay havasında olduğundan çok daha fazla sürüklenme veya dirençle karşılaşmasına neden olur.

Berger Space.com’a verdiği demeçte, “En büyük fırtınalarda, yörünge yörüngelerindeki hatalar o kadar büyük olur ki, esasen yörünge nesnelerinin kataloğu geçersiz hale gelir” dedi. “Nesneler radar tarafından en son tespit edilen konumlarından onlarca kilometre uzakta olabilirler. Esasen kaybolurlar ve tek çözüm onları radarla yeniden bulmaktır.”

Uzmanlar, uydu sayısındaki artış nedeniyle uzay enkazı Son ciddi güneş fırtınasından bu yana alçak Dünya yörüngesinin maruz kaldığı enkaz parçaları, böyle bir durum haftalarca sürebilecek bir yörünge kaosuna yol açabilir. Bu süre zarfında, uzay enkazı parçalarıyla tehlikeli çarpışma riski son derece yüksek olacak ve uydu operatörleri için daha fazla risk yaratacaktır.

SpaceX de dahil olmak üzere çeşitli operatörler erken uzay hava durumu sorunları yaşadı. 40 yeni Starlink uydusundan oluşan bir partiyi kaybetti sadece hafif bir güneş fırtınası olduğunu düşündükleri bir yere fırlattıktan sonra. Şubat 2022’de meydana gelen aksilikte, yepyeni uzay araçları fırlatıldıktan sonra beklenmedik sürüklenme nedeniyle yörüngelerini yükseltemeyince Dünya’nın atmosferinde yandılar. Avrupa Uzay Ajansı (ESA) da geçen yıl gezegenin manyetik alanını inceleyen üç Swarm uydusunun fırlatıldıktan sonra sorun yaşadığını bildirmişti. daha önce hiç görülmemiş bir hızda irtifa kaybediyor. Operatörler, uzay araçlarının daha yoğun gaz içinde Dünya’ya düşmelerini önlemek için iticilerini kullanmak zorunda kaldılar.

Aşırı olaylar sırasında, yüklü güneş parçacıkları uzay aracı elektroniklerine bile zarar verebilir, GPS sinyallerini bozabilir ve Dünya’daki elektrik şebekelerini devre dışı bırakabilir. Tarihteki en yoğun güneş fırtınası sırasında Carrington Etkinliği 1859 yılında, telgraf memurları makinelerinden kıvılcımların fırladığını ve belgeleri ateşe verdiğini bildirdiler. Avrupa ve Kuzey Amerika’daki telgraf hizmetlerinin kesintiye uğraması birkaç gün sürdü.

NASA güneş fiziği araştırma bilimcisi Robert Leamon Space.com’a şunları söyledi daha önceki bir röportajda En kötü güneş fırtınaları, tek güneş döngülerinin düşüş evresinde ortaya çıkma eğilimindedir. Bu nedenle uzay aracı operatörlerini zorlu yıllar bekliyor olabilir.

Leamon, “Döngü 25 tek olduğu için, en etkili olayların maksimumdan sonra, 2025 ve 2026’da gerçekleşmesini bekleyebiliriz,” dedi. “Bunun nedeni güneşin kutuplarının her 11 yılda bir dönmesidir. Güneşin kutuplarının Dünya’nın kutuplarına kıyasla aynı yönde olmasını istersiniz, böylece en fazla hasara ve güneş rüzgarının Dünya’nın manyetik alanına en iyi şekilde bağlanmasına neden olur.”

Bu arada uzay hava tahmincileri dünkü patlamaya yol açan güneş lekesinin yanı sıra güneşin yüzünde oluşmakta olan diğer birkaç güneş lekesini de izlemeye devam ediyor. Tahminciler önümüzdeki hafta daha fazla güneş patlamasının yaşanabileceği konusunda uyarıyor. Birleşik Krallık uzay hava tahmincisi Met Office, şu ana kadar bize doğru gelen bir koronal kütle atımı olmadığını, ancak auroraların güneşin manyetik alanındaki bir delikten akan yüksek hızlı güneş rüzgarından destek alabileceğini söyledi bir açıklamada bulundu.

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER