Gooogle Ay Görevi İçin İlk Firmaları Belirledi

ÖNERİLENLER

Google-Lunar-X-prize-date-extended

Dünyanın dört bir yanından uzay-havacılık firmalarının 20 milyon dolarlık büyük ödül için yarıştığı Google Lunar XPrize, ilk büyük ödülünü dağıttı. Yaptıkları başarılı testlerde Google’ın gözüne girmeyi başaran beş şirkete toplamda 5.25 milyon dolar ödül dağıtıldı.

Firmalar, 2014’te gerçekleştirdikleri testlerde Google’ın belirlediği üç basamağı başarıyla geçti. Testlerde uzay araçlarının başarıyla yüzeye inebildiği, Ay yüzeyinde en az 500 metrelik alanda hareket edebildikleri ve Dünya’ya sinyal gönderebildikleri ortaya kondu.

Google, testleri başarıyla geçen firmalardan ABD merkezli Astrobotic ve Moon Express, Japonya merkezli Hakuto, Hindistan merkezli Indus ve Almanya merkezli Part-Time Scientists firmalarına toplam 5.25 milyon dolar ödül dağıttı. Halen 18 uzay-havacılık firmasının yer aldığı Google Lunar XPrize’da büyük ödül 20 milyon dolar. Google’ın yarışma sonuna kadar başarı gösterecek takımlara 30 milyon dolara kadar çıkan yardımlarda bulunması bekleniyor.

Lunar XPrize, 31 Aralık 2016 tarihinde sona erecek. Yarışma kapsamında en az bir takımın 2015 sona ermeden Ay görevi için belirlenmesi gerekiyor.

Kaynak: Al Jazeera

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER