Dünya’ya Çok Benzeyen Gezegen Bulundu: Kepler-452b

ÖNERİLENLER

Dünya benzeri gezegen arayan gökbilimcilerin yeni keşfi bilim dünyasında heyecan yarattı.

Kepler-452b gezegeni aynı Dünya gibi güneşinin etrafında dönüyor ve hatta güneşi ile arasındaki mesafe aynı Dünya ile Güneş arasındaki mesafe kadar. Çapı Dünya’nın çapından %60 daha büyük ve muhtemelen kütlesi 5 kat fazla.

Gezegen ne çok sıcak, ne de çok soğuk ve hayat olmasını destekleyecek su’ya sahip olması mümkün. Ayrıca güneşi de aynı bizim güneşimize benziyor, %4 daha büyük, %10 daha parlak ve 1,5 milyar yıl daha yaşlı.

Adından da anlaşılacağı gibi yeni bulunan gezegen NASA’nın 2009 yılından beri yürüttüğü araştırma programının bir keşfi. Kepler adı verilen uzay teleskopu bundan önce de pek çok dünya benzeri gezegen keşfetmişti. Dün yeni bir katalog yayınlayan NASA, daha önce tespit ettiği 4175 olası gezegene 500 adet daha ekledi. Bu 500 tane içinden de çapı Dünya’nınkinden en fazla iki kat büyük olan 12 adet Dünya benzeri gezegen adayı çıktı. Kepler-452b’de 12 adaydan biri olup gezegen olduğu doğrulanmış yeni bir keşif.

Dünya ve Kepler-452b karşılaştırması
Dünya ve Kepler-452b karşılaştırması

 

Bilim adamları yeni keşfedilen gezegenin kayalık bir yapıya sahip olabileceğini ve yaşlandıkça genişleyen ve yaydığı enerji çoğalan güneşinin, gezegenin suyunu buharlaştırmış olma ihtimalinin de bulunduğunu belirtiyorlar.

Yerçekiminin 2 kat fazla olacağı ve bir yılının 385 gün olduğu gezegenin keşfinin insanoğlunun ilk adımı olduğunu söyleyen NASA Kepler bilim adamı Jeff Coughlin, biz göremesek de bir gün gelecek nesillerin bu tür gezegenlere seyahat edeceğine inandığını belirtti.

 

UzayOrg_Kepler_karsilastirma

 

UzayOrg_KeplerGezegenleri

Kaynak : NASA

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

  1. Cygnus (Kuğu) takım yıldızında olup Dünya’mızdan 1400 ışık yılı uzakta bulunmaktadır.

  2. Kardeş yani istersen yorumu yazmak yerine araştırabilirdin ama benim konuşmama neden olduğun için sağol bir ışık yılı 9 460 730 472 580 800 m dir

FARKLI BİLGİLER