Çin’den Navigasyon Sistemine İki Yeni Uydu

ÖNERİLENLER

Kendi navigasyon sistemini geliştiren Çin, bu amaçla uzaya iki navigasyon uydusu daha gönderdi.

Şinhua ajansının haberine göre, ülkenin orta kesimindeki Şiçang Uydu Fırlatma Merkezinden tek taşıyıcı roketle Çin’in yapım aşamasındaki küresel “Kuzey Yıldızı (Beidou) Navigasyon Uydu” sistemi için iki uydu daha gönderildi.

Haberde, navigasyon sistemi kapsamında gönderilen uydu sayısının 19’a çıktığı ifade edilirken, uyduların kısa süre içinde önceden belirlenmiş yörüngelerine oturduğu açıklandı.

Fırlatma işleminde, ülkenin yerli üretimi olan Uzun Yürüyüş adlı taşıyıcı roket serisine ait Yüencıng-1 roketinin kullanıldığı ve bu modelin tek fırlatmada birden çok uyduyu yörüngeye oturtabilme özelliğinin bulunduğu ifade edildi.

Meteoroloji, balıkçılık, telekomünikasyon, haritalandırma gibi alanlarda bilgi sağlama amaçlı geliştirilen Kuzey Yıldızı uydu serisinin 2020 yılına kadar yörüngede 30 uyduya ulaşarak daha etkin ve kapsamlı küresel konumlandırma hizmeti sağlaması hedefleniyor.

GPS ve GLONASS var

Navigasyon amacı ile yaygın olarak kullanılan ve ABD tarafından oluşturulan GPS teknoloji sayesinde dünya üzerinde birkaç metrelik hassasiyetle konum bilgisi alınabiliyor. Benzer bir sistem ise Rusya tarafından geliştirilen GLONASS. Avrupa Birliği’nin geliştirdiği Galileo da yine uydu üzerinden konum belirleme servisi olarak hizmet vermeyi amaçlayan bir proji. Çin’de kendi navigasyon sistemi ile uydular yardımı ile konum belirleme teknolojisini hayata geçirmeye çalışıyor. 2000 yılında başlayan projenin 2020 yılında tam anlamıyla hayata geçirilmesi planlanıyor

Kaynak: Anadolu Ajansı ve Al Jazeera    

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER