1,6 Milyon Kilometreden Dünya

ÖNERİLENLER

NASA, DSCOVR uydusunun 1,6 milyon kilometre öteden çektiği ilk Dünya fotoğrafını yayımladı.

dunya
Dünya DSCOVR uydusu tarafından 1,6 milyon kilometreden görüntülendi. [Fotoğraf: NASA]
Apollo 17 mürettebatının 1972’de çektiği ve tarihe ‘Mavi Bilye’ adıyla geçen tarihi fotoğraf, NASA’nın Derin Uzay İklim Gözlemevi (DSCOVR) uydusu tarafından bir kez daha yenilendi. Yıllar boyunca birçok uydu tarafından elde edilen görüntü, ilk kez bu kadar uzak bir mesafeden çekildi.

DSCOVR projesinde yer alan Adam Szabo, Apollo 17’nin 45 bin kilometreden çektiği fotoğrafa kıyasla, 1,6 milyon kilometreden alınan görüntünün beklentilerini aştığını söyledi. Szabo, “Fotoğrafta çöllerdeki kum yapısı, nehir sistemleri ve karmaşık bulut desenleri bile belli oluyor. DSCOVR sayesinde bilim insanları keşfedilecek birçok bilgiye ulaşacak” ifadesini kullandı.

NASA’nın sayfasında yer alan bilgiye göre, fotoğraf DSCOVR üzerindeki EPIC (Dünya Polikromatik Görüntü Kamerası), dört megapiksel CCD kamera ve bir teleskopla çekildi. Üç kare bir araya getirilerek oluşturulan renkli görüntü, 6 Temmuz’da Dünya’ya iletilen verilerle oluşturuldu. En yeni ‘Mavi Bilye’de öne çıkan kıtalar ise Kuzey ve Güney Amerika oldu. Orijinal Mavi Bilye’de ise Afrika ve Arap Yarımadası görülüyor.

Orijinal Mavi Bilye fotoğrafı Apollo 17 mürettebatı tarafından çekildi. [Fotoğraf: NASA]
Orijinal Mavi Bilye fotoğrafı Apollo 17 mürettebatı tarafından çekildi.
[Fotoğraf: NASA]
NASA, ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) ve ABD Hava Kuvvetleri’nin ortak projesi olan DSCOVR, bir yıl boyunca Güneş fırtınalarını gözlemleyecek. Uydu, Güneş fırtınaları sonrasında muhtemel riskleri erkenden değerlendirme şansı sunacak.

Kaynak: NASA ve Al Jazeera

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

  1. https://www.youtube.com/watch?v=V4qRoEKY_hY bu videodaki ülkücü abimizin iddiasına göre, dünya tepsi gibi düzmüş. ve uzaydan çekildiği söylenen fotoğrafların hepsi uydurma, fotoşopluymuş. hatta bu yavuz, azazel rumuzlu kişiler bu kişiye destek veriyor. özellikle azazel isminde birisi 55 yaşındayım, bu işe 20 yılımı verdim diyor. NASA’ya sahtekar diyor. ve bu resimlerin hepsi fotomontaj ve rütuşlu boyalı diyor. gerçekte dünya tepsi gibi düzmüş NASA tüm insanlığı kandırıyormuş. gerçekten bu resimlerde fotomontaj olup olmadığı, konusunda aydınlatabilir misiniz? bu kişiler her ne kadar cahil olsalar da geniş kitleleri etkiliyorlar. gerçekten NASA sahtekar mı, bizleri kandırıyor mu, bu resimde dahil, resimlerde fotomontaj var mı?

FARKLI BİLGİLER