Dünya’nın Manyetik Kutupları Hızla Yer Değiştirmeye Başladı

ÖNERİLENLER

Pusula iğneleri geçen yüzyıl boyunca Kanada’dan Arktik Okyanusunun ortasına geçen nokta olan kuzey manyetik alanını işaret ediyordu. Ancak Dünya’nın derinliklerinde yaşanan bir değişim Kanada üzerinde olan kuzey manyetik kutbunu Sibirya’ya doğru çekmeye başladı. Şu anda Sibirya’ya yılda yaklaşık 50 kilometre (30 mil) hızla ilerliyor.

Dünya Manyetik Modeli, Dünya’nın gelecek beş yıldaki jeomanyetik alanını öngörmektedir ve normalde her beş yılda bir üretilmektedir. Bilim adamları şimdi 2015 Dünya Manyetik Modelinin planlanandan daha erken güncellenmesi gerektiğini kabul ettiler, ancak devam eden ABD hükümetinin kapanması nedeniyle güncelleme 15 Ocak – 30 Ocak arasında ertelendi.

2014 yılının sonlarından bu yana, çekirdek alan şu anda tahmin edilemeyecek şekilde değişmiş durumda. Bu, Dünya Manyetik Modelinin, özellikle yüksek kuzey enlemlerinde, normalden çok daha hızlı bir şekilde daha doğru hale gelmesine neden oldu. Varyasyonlar, 2014/2015 yılındaki öngörülemeyen ani bir değişime ve kuzey yarımküredeki çekirdekteki akış hızlanmasına bağlanmıştır.

Manyetik Alanın Önemi

İngiliz Araştırmacı Will Brown, “Dünya Manyetik Modeli, NATO ve ABD Savunma Bakanlığı gibi kuruluşların ve ayrıca Android ve iOS gibi akıllı telefon işletim sistemlerinin navigasyonunda kullanılan standart manyetik modeldir. Akıllı telefonunuzun harita uygulamasını açtığınızda, hangi yöne baktığınızı gösteren bir ok görebilirsiniz ve uygulamanın altında oldukça zekice bir şeyler oluyor. Telefonunuzda Dünya’nın manyetik alanını ölçen bir manyetometre var. Bu bilgiyi anlamak için, telefonunuz tarafından yapılan manyetik kuzey ölçümlerini düzeltmek için Dünya Manyetik Modeli gibi bir referans model gereklidir. ”

Dünya Manyetik Modelinde bir sonraki programlı güncellemenin Aralık 2019’da yapılması bekleniyor.

 

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER