Dünya Kadar Sıcak, Potansiyel Yaşam Barındıran Gezegen Bulundu: Gliese832c

ÖNERİLENLER

New South Wales Üniversitesi’nden (UNSW) araştırmacılar Dünya’dan sadece 16 ışık yılı uzakta Dünya benzeri yaşam barındırabilecek bir gezegen keşfettiler. Süper-Dünya “ GJ 832 c”  adı verilen gezegen kızıl cüce yıldızının etrafını 16 günde dönüyor ve Dünya’dan en az 5 kat daha büyük. Güneşine oldukça yakın olsa da yıldızı, güneşimizin nerdeyse yarısı kadar ışık verdiğinden ancak Dünyamız kadar sıcak oluyor. İşte sırf bu özelliklerinden dolayı  GJ 832 c Dünya’ya benzerlik skalasında ilk üç gezegen arasına giriyor.

Dr Robert Wittenmyer liderlik ettiği uluslarası bir ekip tarafından elde edilen bulgular Astrophysical Journal dergisinde yayınlandı.  New South Wales Üniversitesi Dış Gezegen Bilim araştırma grubu lideri Prof. Chris Tinney, gezegenin Dünya’ya benzer bir atmosferi olması durumunda yaşam olma olasılığının bulunmasına rağmen,iklimsel değişimlerin şiddetli olacağını vurguluyor. “Buna rağmen, gezegenin devasa boyutu düşünüldüğünde, dev bir atmosfer olması gezegenin elverişsiz hale getirebilir.  Yoğun atmosfer sıcaklığı hapsederek sanki bir süper-Venüs benzeri yaşam için çok sıcak kılabilir” diyor Prof. Tinney. Gezegeninin yıldızına uyguladığı çekim nedeniyle hafifçe yalpalattığı keşfedildi. Anglo-Avustralyalı Gezegen Arama ekibi üyeleri gezegeni gözlemek için Anglo-Avustralya teleskopunu kullandı.  Bu gözlemler sonrasında 6,5 m Magellan Teleskopu ve Avrupa Güney Gözlemevi’nin 3,6 metrelik teleskopunda gözlem verileriyle birleştirildi.  Ekip daha öncesinde 2009 yılında bu orbitale yakın Gliese GJ b adı verilen Jüpiter benzeri soğuk bir gezegen bulmuştu. ESI Dünya Benzerlik İndeksine göre en benzer dış gezegen Gliese 667C c ve dünyadan tam 23 ışık yılı uzakta. Dünya’nın ESI indeksi 1.0 kabul edilirken bu gezegenin indeksi 0,84 kabul ediliyor.  Sonrasında ise Kepler-62 e 0,83 olmasına rağmen 1200 ışık yılı uzakta bulunuyor. Yeni bulunan gezegen ise en yakın gezegen ve sadece 16 ışık yılı uzakta.  ESI değeri ise 0,81 yani oldukça yüksek. Eğer kıyaslarsak Samanyolu 100,000 ışık yılı uzunluğunda.

Kaynak : Gerçek Bilim  http://www.gercekbilim.com/dunya-kadar-sicak-potansiyel-yasam-barindiran-gezegen-bulundu/

 

UzayOrg_YasamOlasiliginaSahipGezegenler

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

  1. bize uzay hakkında daha kalıcı bilgiler verebilr misiniz 🙁 kaç gündür aynı haber

  2. kendileride bilmiyor ki sadece dayanaksız varsayım yumagından oluşmuş bilgiler. uzayı biz tam alarak çözemeyiz çünki ne bu günki teknolejimiz nede beynimiz bunu çözmek için yeterli. beynimiz şu anki işlevinden 6,5 kat daha fazla çalışması gerekirki biz bazı şeyleri algılayabilelim yani 200 ila 300 bin yıl gerekir belki yarım milyon yıl. daha kuarklerın alt paçacıklarını bile çözemedik. elektron hız devinim çe karşı çekim gücünü nasıl yendigini hakkında tahmin bile yürütemiyoruz. milyarlarca yıldır , en başa dönersek her şey büyük patlama ile başladı diyoruz, öncesi zaman olgusu hakkında hiç bir fikrimiz yok. zamanın(soyutun) uzayı(somutu) nasıl bükebildigini hiç bilmiyoruz. bir arkadaş bana dediki tanrı olabilirmi. dedimki eger evrim varsa tanrı vardır. canlı salt üst enerji boyutuna ulaşırsa o tanrıdır. önce inanmak gerekli

FARKLI BİLGİLER