Soğuk Hava Deposunda Unutulmuş Ölümcül Virüs

ÖNERİLENLER

Amerika’da Washington yakınlarında bir araştırma merkezinin eski soğuk hava deposunu temizleyen işçiler, karton kutu içinde unutulmuş ölümcül çiçek hastalığı virüsünü tesadüfen buldular.

Yetkililerin altı adet cam şişe içinde bulunan dondurulmuş virüs örneklerinin ölmüş olabileceğini söylemelerine rağmen olayın duyulması bilim adamları arasında büyük rahatsızlık yarattı.

Çiçek (smallpox) hastalığını yayan virüsün 1980 yılında tüm dünyada tamamen yok edildiği, örnek olarak da sadece dünyada çok güvenli iki laboratuvarda saklanıldığı düşünülüyordu.  Amerikan sağlık örgütü bu olayla ikinci defa çok tehlikeli ölümcül bir virüsün kontrolü ile ilgili kötü bir yönetim sergiledi.  Geçtiğimiz ay da bir laboratuvarda şarbon virüsü (anthrax) ile ilgili riskli bir durum yaşanmıştı.

Yetkililer bulunan çiçek virüsünden kimsenin hastalanmadığını, bulunan numuneler ile ilgili bir kayıt olamadığını ama muhtemelen 1950 ile 1972 yılında bir zamandan kaldığını belirttiler.

Bulunan virüslerin canlı olup olamadığını yapılan testler ile iki hafta içinde anlaşılacağını ve daha sonra hepsinin imha edileceği açıklandı.

Çiçek hastalığı insanlık tarihinde ölümcül salgınlara yol açmış bir hastalık olup, hastalığa yakalananların yaklaşık olarak üçte birinin ölümüne yol açmıştır.  Cilt üzerinde iltihaplı kabarcıklara yol açan hastalıktan kurtulanlar ise hastalığın izini ömür boyu taşımak zorunda kalmışlardır.  Dünya çapında aşı kampanyaları sayesinde 1978 yılından sonra bir daha bu virüse rastlanmamıştır.

Gelecek yıl mayıs yılında yapılacak WHO – Dünya Sağlık Örgütü toplantısında laborotuvarlarda saklanan örneklerin imha edilip edilmemesi konusunda karar alınması bekleniyor. Bazı bilim adamları her ne kadar çok güvenli laboratuvarlarda sıvı nitrojen içinde dondurulmuş olarak saklansada bir risk oluşturduğunu ve virüsün tamamen yok edilmesi gerektiğini savunuyorlar.

 

Hastalığa yakalanmış bir çocuk, Kaynak: New Limited
Hastalığa yakalanmış bir çocuk, Kaynak: News Limited

 

 

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

FARKLI BİLGİLER

Kaliforniyum Nedir?

Kaliforniyum, sembolü Cf ve atom numarası 98 olan radyoaktif metalik bir kimyasal elementtir. İlk kez Şubat 1950'de Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley'deki laboratuvarda küriyumun alfa parçacıkları (helyum iyonları) ile bombardıman edilmesiyle üretildi. Aktinit serisinin dokuzuncu üyesi ve sentezlenen altıncı uranyum ötesi...

Televizyondaki Karıncalanmanın Sebebi

Analog televizyon yayınında sinyal olmadığında ekranda sürekli hareket eden beyaz ve siyah noktalar görmekteyiz buna halk arasında karıncalı görüntü deniliyor.Kusursuz şartlar altında anten ucunda bir...

NASA Astronotlarının Görülmemiş Fotoğrafları

                   Kaynak: NASA, Line.do