Curiosity, Kızıl Gezegen’de İlk Sondajını Yaptı

ÖNERİLENLER

Mars keşif aracı Curiosity, Kızıl Gezegen’dek ilk sondajını gerçekleştirdi. Mars’ta birçok ilke imza atan Curiosity, el değmemiş Mars yüzeyine gerçekleştirdiği yeni kimyasa deneyle, Dünya dışı bir gezegende ilk kez sondaj yapan robot oldu.

Bir başka gezegene gönderilen en gelişmiş keşif aracı olan ‘nükleer laboratuvar’ Curiosity, Kızıl Gezegen’de ilk sondajını yaparak ortaya beyaz renkte Mars kumu çıkardı. Ortaya çıkan numunenin rengi, kumun kalsiyum sülfat bakımından zegin olduğuna işaret etti.

NASA’nın haftalar önce açıkladığı sondaj çalışması için ön çalışmalar yapan Curiosity, geride kalan günlerde MAHLI (Mars El Lens Görüntüleyicisi) kamerasının ışıklarını gece karanlığında test etti. Morötesi ışınlar kullanan Curiosity, sondaj bölgesinde incelediği kayalaın floresan minerallere sahip olup olmadıklarını inceledi. Geçmişteki kimyasal deneylerde kullandığı Alfa Parçacık X-Ray Spektrometresi (APXS) ise sondaj bölgesine X-ray bombardımanı yaparak analizler gerçekleştirdi.

Sondaj deneyi, NASA’nın 2011’de hayatını kaybeden proje müdürü yardımcısı Jon Klein’ın adını aldı. NASA, ‘Sarıbıçak Körfezi’ adı verilen kayalık alanda gerçekleştirilen sondajda ortaya çıkan kumların, zengin kalsiyum sülfat yataklarına işaret ediyor olabileceğini belirtti. Sarıbıçak Körfezi’nin, antik zamanlarda su bulunduran bir bölge olabileceği düşünülüyor.

 

Mars probe Curiosity Drilling activities

DENEY İLK AŞAMASINDA
California’daki Jet İtiş Gücü Laboratuvarı’da Curiosity projesine katılan proje yöneticisi Richard Cook, “Curiosity’nin gerçekleştirdiği sondaj çalışması, keşif robotunun Mars’a ayak bastığı günden bu yana yaptığı en zorlayıcı deney… Mars’ta daha önce böyle bir şey yapılmadı” dedi.

NASA, sondaj çalışmasının ilk aşamalarında olduğunu, Curiosity’nin ilerleyen günlerde hedef seçtiği kayaya daha fazla delik açacağını belirtti. Mars’a 2004 yılında inen ikiz keşif araçları Spirit ve Oppurtunity, kayalardan parça örnekleri almalarını sağlayan donanıma sahipti. Sondaj cihazına sahip olan ilk robot olan Curiosity ise 5 cm derinliğinde kazı yapabiliyor.

NASA Gezegen Bilimleri Bölümü direktörü Jim Green, Universe Today sitesine yaptığı açıklamada, ‘Sondaj ve deneyin acelesi olmadığını, proje ekibinin yavaşça ilerlediğini’ belirtti. Green, “Sondajı çok dikkatli yapmalıyız. Hala kontrol aşamasındayız” dedi.

Curiosity, 5 Ağustos 2012 tarihine Mars’a iniş yaptı. Altı tekerli nükleer enerjili keşif aracı, iniş yaptığı Gale Krateri’nden en önemli deneylerini yapacağı 4800 metre yükseliğindeki Sharp Dağı’na ilerliyor. Curiosity, yolculuğunda geride kalan süre zarfında kayalar üzerine kimyasal analizler yaptı, taş örneklerini fırçasıyla temizledi, Mars kumu inceledi, antik nehir yatağı keşfetti, organik molekül izine rastladı, Foursquare‘e üye oldu, Mars’ta Güneş tutulmasını görüntüledi, Dünya’ya radyo sinyalleriyle müzik iletimi yaptı ve binlerce fotoğraf çekti.

Mars Curiosity

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

FARKLI BİLGİLER

Mars’a Seyahat mi Ediyorsunuz? 6 Sağlık Sorunu

2030 yılı itibariyle, NASA insanları Mars’ta görmeyi hedefliyor. Mars’a uzun bir seyahat yapacak insanlar daha önce karşılaşmadıkları sağlık problemlerini deneyimleyeceklerdir.Geziyi gerçekleştirecek insanlar zihinsel ve...

Voyager Altın Plak

Voyager 1 , NASA tarafından fırlatıldığı 5 Eylül 1977’den bu yana hizmet vermeye devam eden 815 kiloluk bir insansız uzay aracıdır. Jüpiter ve Satürn’ü...

Satürn’ün İlginç Uydusu Hyperion

NASA'nın Cassini uzay aracı bugün Satürn'ün bozuk şekilli uydusu Hyperion'a son defa yakınlaşmaya başlayacak.Satürn'ün yörüngesine bulunan Cassini, Türkiye saati ile 15:36 da Hyperion'a 34000...