Bilimadamları Güneşten Gelen Müziği Dinliyorlar

ÖNERİLENLER

Güneş çok gürültürü bir yer, çan sesine benzer çok frekanslı anlaşılır sesler çıkarıyor.

Çoğumuza göre güneş uzayda sessizce dönüp duran bir şey ama Amerikan Ulusal Bilim Vakfı’ndan (NSF) Scott McIntosh güneşin çok gürültürü bir yer olduğunu söyleyip ritmik bir şekilde uğuldadığını ve bas gümleme sesleri çıkardığını belirtiyor.

Güneş nasıl bu sesleri çıkartıyor? Gazlardan oluşan güneşin çekirdeği, hidrojen’i 15 milyon derece sıcaklıkta Helyum’a dönüştüren dev bir nükleer füzyon fabrikası.  Nükleer füzyonun enerjisi bir ısı yayımı yaratarak tüm yüzeyine ulaşıyor.
Isı yayımı üst katmanlara gazların yardımı ile tıpkı bir tencerede suyun kaynaması gibi ulaşıyor. Gazın hareketi sırasında da güneşin yaydığı ışıkta değişimler oluyor.

http://2.bp.blogspot.com/_OsVxuob4eT4/TKhA43s4syI/AAAAAAAAAXQ/_ldxSAxebaY/s1600/soho1.jpgBilimadamları SOHO (Solar and Heliospheric Observatory) uzay aracına monte edilmiş dopplergraph denen cihaz ile ışık dalgalarında meydena gelen değişimleri ölçebiliyorlar. Ölçülen ışık değişiklikleri de ses ve ışık dalgaları arasında modelleme yapabilen bir bilgisayar vasıtası ile ses dalgalarına dönüştürülüyor.

Oluşan ses dalgalarının insan kulağının duyabileceği ses frekansından çok daha düşük olduğundan duyulabilir olması için hızlandırılıyorlar. Sonuç olarak her türlü ses frekansaları içeren güneş ses dalgaları oluşturuluyor.
Güneşin müziği ancak bu şekilde oluşturalarak dinlenebiliyor çünkü dünya ile güneş arasında bulunan 150 milyon kilometrelik uzay boşluğunda hava olmadığından ses dalgalarının dünyamızdan direk olarak dinlenmesi mümkün değil.
Bilimadamı McIntosh çok frekanslı güneş şarkılarını katedral çan sesleri ile karşılaştırıyor, tıpkı çanlar sürekli aynı anda çalarken bazı çan seslerinin diğerlerini perdelemesi gibi güneşten gelen bazı ritmik bas gümlemelerinin frekanları üst üste gelince arka planda sürekli gelen vınlamaları örtüyor.
Bu oldukça yeni keşifle, güneş dalgalarını anlamak ilk defa bilimadamlarına güneşin iç yapısı görme imkanını veriyor.  Dünyamızda sismografların yardımı ile depremlerin enerji dalgalarının ölçülerek bilgi edinilmesi gibi dopplergraph ile güneşin yaydığı dalgalar ölçülüyor.

Dopplergraph ölçümleri ile bilimadamları güneşin yüzeyindeki ve çekirdeğindeki gazların hareketi, kimyasal yapısı ve sıcaklığı konusunda sonuca varıyorlar.

Kaynak: Lily Whiteman, National Science Foundation (nsf.gov)
Çeviri: Uzay.org Uzay Bilimleri Haber Sitesi

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER