Arecibo, Beklenmedik Bir Şekilde Çöken İlk Radyo Teleskobu Değil, 1988’de Benzer Bir Olay Yaşanmıştı

ÖNERİLENLER

Porto Riko’da bulunan ve 305 metre genişliğindeki yeryüzündeki en büyük radyo teleskoplardan biri olan Arecibo Radyo Teleskobu’nu taşıyan kabloların kopması sonucu tamir edilemez şekilde hasar alan teleskoptan sonra gözler benzer teleskopların tarihine çevrildi. 

15 Kasım 1988’de Green Bank Gözlemevi’nin 91 metrelik teleskopu beklenmedik bir şekilde çöktü ve geriye sadece bükülmüş metal parçaları kaldı.

Gözlemevinin müdürü George Seielstad o gün çok kötü bir haber almıştı, telefondaki ses ona “Teleskobun çalışmıyor.” dedi. Belki de küçük bir elektronik arızasıydı veya pek önemli bir şey değildi. Ama gerçekleşen olay çok daha kötüydü. Gözlemevinin 91 metrelik teleskopu, yerle bir olmuş, hiçbir uyarı olmaksızın çökmüştü.

O zamanlar Green Bank’ı yöneten Ulusal Radyo Astronomi Gözlemevi’nin (National Radio Astronomy Observatory) yöneticisi olan Seielstad ve Paul Vanden Bout için Porto Riko’da bulunan Arecibo Radyo Teleskobu’ndan gelen haberler, büyük astronomi aletlerinde işlerin ne kadar kötü ve beklenmedik şekilde ters gidebileceğine dair kendi deneyimlerinin acımasız bir hatırlatıcısı olmuş durumda.

1988’de Green Bank’ta, 92 metre’lik çanak zamanının çoğunu gözlem çalışması yaparak geçiren gözlemevindeki iki teleskoptan biriydi. Olay günü saat 21:43’te teleskobun yürüttüğü bir araştırma sırasında gelen sesler üzerine çanağın altındaki binada çalışan teleskop operatörü, teleskop binanın üzerine çökmeden hemen önce güvenli bir alana kaçmayı başarmıştı.

Teleskop, teleskop operatörlerini barındıran binanın üstüne düştü, ancak kimse yaralanmadı. (Kaynak: NRAO / AUI / NSF)

Daha sonra, bu çökmenin nedenini araştırma zamanı gelmişti. Mühendisler enkazı incelediler ve sonunda sorunun zayıf bağlantılardan kaynaklandığını belirlediler. Seielstad, “Bir bağlantı yeri çöktüğü zaman, bir sonraki noktayı, ardından bir sonraki noktayı ve bir diğer sonraki noktayı zayıflatır yani bütün yapı çökene kadar bir dalga etkisi oluşur. Bu felaket olana zor algılanan bir şeydi.” dedi.

 

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER