Antalya Saklıkent Ulusal Gözlemevi Tehdit Altında

ÖNERİLENLER

Antalya Saklıkent bölgesinde bulunan TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG), etrafında bulunan mermer ocakları nedeni ile ciddi tehdit altında. Mermer ocaklarında geceleri kullanılan spot ışıklar ışık kirliliğine neden olup astronomik gözlemlerin bilimsel kalitesini olumsuz yönde etkilerken, mermerin işlenmesi sırasında ortaya çıkan toz, teleskoplara ve bunlara bağlı çalışan hassas alıcılara zarar veriyor.

Yerseçim çalışmaları 1978 yılında resmen başlayan TUG, uzun süren çabaların sonunda, ülkemizin en iyi gözlem koşullarına sahip yerlerinden birinde, Bakırlıtepe’de 1997 yılında açıldı. Bu tarihten beri TUG, hem astronomi ve uzay bilimleri öğrencileri, hem de araştırmacılar için ülkemiz çapında önemli fırsatlar sunan bir araştırma merkezi oldu. TUG’un gözlem imkanları ile yapılan çalışmalara katılan pek çok öğrencimiz, kendilerini ülkemizin gelişmede öncelikli alanlarından biri olan uzay bilimi konusunda geliştirme fırsatı buldu, araştırmacılarımız şimdiye kadar toplamda 200’ün üzerinde uluslararası yayına imza attı ve uluslararası işbirliklerinin kurulmasında etkin rol oynadı.

Konum olarak dünyanın sayılı gözlemevlerinden biri olan TUG’a şimdiye dek yapılan yatırımların boşa gitmemesi için yeni mermer ocaklarının açılmaması ve kuş uçuşu 10 km yarıçaplı bir bölgenin koruma altına alınması gerekiyor. Lütfen ülkemizin uzaya açılan en büyük gözünün mermer tozu ile körleşmesine sessiz kalmayın!

Düzenlenen imza kampanyasına lütfen katılın: Change.org TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi çevresinde yeni mermer ocakları açılmasın

UzayOrg_Antalya-Saklikent_TUG_Tehdit_Altında

 

Uzay.org olarak daha önce gözlem evini ziyaret etmiş ve detaylı bir yazı hazırlamıştık, aşağıdaki adresten yazımızı okuyup gözlem evi hakkında bilgi alabilirsiniz.
https://uzay.org/tubitak-ulusal-gozlemevi/

 

uzay UzayOrg_rotse_network

UzayOrg_Antalya-Saklikent_TUG_Tehdit_Altinda_Teleskoplar
UzayOrg_Antalya-Saklikent_TUG_Tehdit_Altinda_T100-Teleskop

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER