Alman Bilim İnsanları Canlı Konserde Covid-19’un Yayılma Şemasını İnceleyecek

ÖNERİLENLER

Bilim insanları, Kovid-19’un kalabalık ortamlarda yayılmasının önlenmesi için neler yapılabileceğini anlamak için virüsün yayılma şemasını canlı bir konserde izleyecek.

Alman sanatçı Tim Benjko’nun canlı konserindeki ‘koronavirüs deneyine’ yaklaşık dört bin kişinin katılması bekleniyor. Konser 22 Ağustos’ta Leipzig’deki bir kapalı sadyumda yapılacak.

The Guardian’ın aktardığına göre, bilim insanları, Kovid-19 hastalığına yol açan Sars-CoV-2 virüsünün kalabalık ortamlarda yayılmasının önlenmesi için neler yapılabileceğini anlamak için konsere katılacak katılımcılara özel ‘temas izleme cihazları’ ve floresan antiseptik sağlamaya hazırlanıyor.

Tüm izleyicilerin boynuna asılacak olan kibrit kutusu büyüklüğündeki ‘temas izleme cihazları’ her 5 saniyede bir deneklerin hareketleri ve diğer insanlarla aralarındaki mesafeyle ilgili sinyal iletecek.

Bilim insanları ayrıca, konserden sonra virüsün hangi yüzeylerde daha fazla bulaştığını belirlemek için tüm katılımcılardan ellerini floresan antiseptikle dezenfekte etmelerini isteyecek.

Ayrıca, duman makineleri ve aerosoller yardımıyla virüsün yayılmasını görselleştirmeyi planlayan bilim insanları, bilgisayar tarafından oluşturulan modellere dayanarak muhtemel şemayı önceden tahmin etmeye çalışacak.

Deneyin organizatörleri, sonbaharda önemli kültürel ve spor etkinlikleri düzenlemenin güvenli olup olmadığını anlamayı amaçlıyor.

Kaynak: Sputnik News

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

FARKLI BİLGİLER

Samanyolu Galaksisi Neden Sarmal ?

Galaksimizin şeklinin hiçbir özel yanı yok.Evrenin bizim köşemizden kolaylıkla gözlemleyebildiğimiz diğer yıldız kümelerine baktığımızda bazılarının yuvarlak ya da yumurta biçimli olduğunu görüyoruz.Fakat galaksilerin üçte...

Mars’a Seyahat mi Ediyorsunuz? 6 Sağlık Sorunu

2030 yılı itibariyle, NASA insanları Mars’ta görmeyi hedefliyor. Mars’a uzun bir seyahat yapacak insanlar daha önce karşılaşmadıkları sağlık problemlerini deneyimleyeceklerdir.Geziyi gerçekleştirecek insanlar zihinsel ve...

NASA Hakkında

NASA, (National Aeronautics and Space Administration)(Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi)ABD 'nin uzay programı çalışmalarından sorumlu olan kurum, 29 Haziran 1958 yılında kurulmuştur. Daire, 1...