Alman Bilim İnsanları Canlı Konserde Covid-19’un Yayılma Şemasını İnceleyecek

ÖNERİLENLER

Bilim insanları, Kovid-19’un kalabalık ortamlarda yayılmasının önlenmesi için neler yapılabileceğini anlamak için virüsün yayılma şemasını canlı bir konserde izleyecek.

Alman sanatçı Tim Benjko’nun canlı konserindeki ‘koronavirüs deneyine’ yaklaşık dört bin kişinin katılması bekleniyor. Konser 22 Ağustos’ta Leipzig’deki bir kapalı sadyumda yapılacak.

The Guardian’ın aktardığına göre, bilim insanları, Kovid-19 hastalığına yol açan Sars-CoV-2 virüsünün kalabalık ortamlarda yayılmasının önlenmesi için neler yapılabileceğini anlamak için konsere katılacak katılımcılara özel ‘temas izleme cihazları’ ve floresan antiseptik sağlamaya hazırlanıyor.

Tüm izleyicilerin boynuna asılacak olan kibrit kutusu büyüklüğündeki ‘temas izleme cihazları’ her 5 saniyede bir deneklerin hareketleri ve diğer insanlarla aralarındaki mesafeyle ilgili sinyal iletecek.

Bilim insanları ayrıca, konserden sonra virüsün hangi yüzeylerde daha fazla bulaştığını belirlemek için tüm katılımcılardan ellerini floresan antiseptikle dezenfekte etmelerini isteyecek.

Ayrıca, duman makineleri ve aerosoller yardımıyla virüsün yayılmasını görselleştirmeyi planlayan bilim insanları, bilgisayar tarafından oluşturulan modellere dayanarak muhtemel şemayı önceden tahmin etmeye çalışacak.

Deneyin organizatörleri, sonbaharda önemli kültürel ve spor etkinlikleri düzenlemenin güvenli olup olmadığını anlamayı amaçlıyor.

Kaynak: Sputnik News

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

FARKLI BİLGİLER

Jüpiter Hakkında Gerçekler

   Jüpiter, güneş sistemindeki en parlak dördüncü gezegendir.Sadece Güneş, Ay ve Venüs Jüpiter’den daha parlaktır. Dünya’dan çıplak gözle görülebilen 5 gezegenden biridir. Babiller, Jüpiter’in...

Sahte Astronot Olayı

 Son birkaç yıldır, İstanbul Teknik Üniversitesi’ndeki (İTÜ) bir lisans öğrencisi, Halil Kayıkcı, kendisini astronot olarak tanıtıp çeşitli okullarda, programlarda konuşmalar vermekte, bazı televizyon programlarında...

Uzay Nedir?

Uzay ya da fezâ, Dünya'nın atmosferi dışında ve diğer gök cisimleri arasında yer alan, gök cisimleri hariç, evrenin geri kalan kısmındaki sonsuz olduğu düşünülen...