2020 Uluslararası Gökyüzü Gözlem Şenliği

ÖNERİLENLER

Ülkemizdeki en kapsamlı ve geleneksel olarak her yıl düzenlenen, 7’den 77’ye tüm gökbilim meraklılarına açık olan Gökyüzü Gözlem Şenliği bu sene uluslararası bir nitelik kazanmıştır. 2020 Uluslararası Gökyüzü Gözlem Şenliği 20 – 23 Ağustos 2020 tarihleri arasında TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) Bakırlıtepe Yerleşkesi’ne komşu olan 2000 m. yükseklikteki Saklıkent’te (ANTALYA) düzenlenecektir.

22 yıldır ulusal nitelikte düzenlenen ve ilk defa bu sene uluslararası katılım sağlanacak olan bu gökyüzü kampı, ülkemizdeki en önemli bilim-toplum etkinliklerinden birisi olma özelliğini sürdürmektedir. Başlangıçta, TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi ve daha sonra Bilim ve Toplum Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen bu etkinlik 2010 yılından itibaren TUG tarafından düzenlenmektedir.

Amatör olarak yapılabilecek tek bilim olma özelliğine sahip astronomideki keşiflerin bir kısmı çok çeşitli gözlem aletleriyle sürekli gökyüzünü tarayan amatör astronomlar tarafından yapılmaktadır. Astronominin ve içinde barındırdığı fizik, matematik ve kimyanın bir anlamda doğal laboratuvarı olan gökyüzünü doğru bilgi ve donanımla herkesin öğrenmesi ve bu sayede bilime daha bilinçli bakabilmesi için bu tür etkinliklere katılmanın büyük faydası vardır.

Katılımcı başvuru kayıt sayfası 30 Ocak – 31 Mart 2020 tarihlerinde açık olacaktır.  KAYIT OLMAK İÇİN TIKLAYINIZ… 2020 Uluslararası Gökyüzü Gözlem Şenliğine katılacak gökyüzü meraklısı 1000 katılımcı kura yolu ile Nisan ayının ikinci haftası belirlenecektir. Katılımcılardan, kayıt ücreti alınmayacaktır.

Kura yolu ile belirlenecek olan Kesin Katılımcılar, Saklıkent’te kendi çadırlarında üç gece konaklayacaklar. Bu etkinlikte öncelikle katılımcıların profesyonel ve amatör astronomlarla buluşması hedeflenmektedir. Şenlik süresince ayrıca astronomi konulu seminerler, gökyüzünü ve gökcisimlerini tanımaya yönelik teleskoplarla gözlemler, atölye çalışmaları, firma sergileri ve çeşitli yarışmalar yapılacaktır. TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları Satış Standı da alanda yer alacaktır.

Kaynak: Tübitak

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER