İlk Defa Güneş Sistemi’nin Dışında Su Bulutu(Nebulası) Tespit Edildi

ÖNERİLENLER

Astrophysical Journal Letters dergisinde konu ile ilgili makale yayınlayan bilim insanları,  WISE 0855’in Dünyadan 7.2 ışık yılı uzakta olduğunu belirtti. Yıldızın sönük ve soğuk olmasından dolayı gözlem yapmanın zor olduğunu belirten araştırmacılar, bu nedenle çalışmada geleneksel gözlem yöntemleri yerine Hawai’de bulunan Gemini-North Teleskobu tercih edildiğini açıkladı. Araştırma kapsamında 13 gece boyunca 14 saatlik gözlem yapıldı. Gözlemlerin sonucunda WISE 0855’in çevresinde bulutlar ve donmuş su buharı tespit edildi.

 gunes

2014 yılında NASA‘nın WISE isimli, geniş açılı kızılötesi araştırma kaşifi tarafından tespit edilen WISE 0855 isimli “Kahverengi cüce’de su buharı ve bulutlarının izine rastlandı.

Kahverengi Cüce‘ler, yıldızlararası gaz bulutlarının çökmesiyle meydana geliyor ve ne gezegen ne de yıldız olarak tanımladıkları için bu isimle anılıyor ve isimlerinin dışındaki renklerden de meydana gelebiliyor.

Çarpıcı şekilde Jüpiter‘e benzeyen gezegen, Dünya’ya 7.2 ışık yılı uzaklıkta bulunuyor. WISE 0855, Dünya, Mars, Jüpiter ve Satürn‘ün ardından, su bulunma ihtimali olan ilk gök cismi olarak tanımlanıyor.

wise

Yaşam olup olmadığı araştırılacak

Ancak çalışmada yer alan astronomi ve astrofizik profesörü Andrew Skemer, elde edilen görüntülerin sağlam bir kanıt teşkil etmediğini belirtti. Fotoğrafın araştırılmasında yeni bir boyut kazandıracağını ifade eden Skemer, gök cisminde yaşam olup olmadığının araştırılacağını söyledi.

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER