Uzay Araştırmalarına Harcanan Paralar Gerekli Mi?

ÖNERİLENLER

“İnsanlara faydalı olacak teknolojiyi geliştirmenin iki yolu vardır;

1-Savaş

2-Uzay araştırmaları (COLES, 2016)”

1969’dan beri Amerika Birleşik Devletleri (United States Of  America) uzaya birçok bilim insanı ve astronot göndermiştir. Neredeyse yarım asırdır süren çalışmalar bugünkü sahip olduğumuz medikal ve teknolojik gelişmeleri yaratmamıza yardımcı olmuştur. Atmosferimizin ötesindeki alanları araştırmadan insanlık bugünkü konfor alanına ve lükse sahip olmazdı.

Uzay araştırmaları toplumun refahında kilit bir role sahiptir, bu yüzden kişisel olarak; hükümete bağlı olmaksızın dünya atmosferi ötesinde hiçbir faaliyette bulunamazlar. NASA’nın bütçesi aşağı yukarı hükümet bütçesinin %1’ini oluşturmaktadır. Bir gezegeni sömürgeleştirme “ülkeler arasında kim en fazla öderse o alır” yarışına girmiştir.

Bütçe Harcamaları

Birçok ülkede bütçenin büyük çoğunluğu uzay araştırmalarına harcanmaktadır. İnsanlar arasında bütçenin uzay araştırmalarından ziyade daha önemli yerlere harcanması tartışılmaktadır. Ama benim görüşümce, uzay programları bütün dünya için önem teşkil etmektedir ve yaşamak için yeni bir alan oluşturma açısından ayrıca finanse edilmelidir. Evrensel bir etkileşimi başlatmada önemli bir rol oynamaktadır. Uzay araştırmalarını geliştirmek için küresel bir iletişim başlatmak gerekir. Organizasyonlar ve iş dünyası bölgesel olarak geliştiğinden dolayı bu işleri daha iyi bir yolla yürütebilmek için etkili bir iletişim kanalına ihtiyaç duyarlar. Yörüngedeki uydulara roket gönderdikten sonra bu mümkün olabilmektedir.

NASA, birçok sinyali video ve ses kaydı şeklinde dünya çapında yayınlamıştır. Günümüzde insanların dünyanın herhangi bir yerinden gelişmeleri takip edebilmesi uydu programları sayesindedir. Şöyle söylenebilirki; uzay araştırmaları yaparak dünya iletişimi tamamen değişebilir ve bu sebeple finanse edilmedilir. Dahası, küresel ısınma dünya çapında ciddi bir sıkıntı haline gelmiştir bu yüzden bilim insanları yeni bir gezegen arayışına girmiştir. Burdan hareketle daha fazla uzay programları yürütülecektir ve eninde sonunda bu programları desteklemek için daha fazla paraya ihtiyaç duyulacaktır.

Örneğin; Hindistan araştırma istasyonu olan ISRO’ya  Hindistan hükümeti tarafından ödenek ayrılmıştır. Hiçbir ülkeden yardım almaksızın roket gönderebilmişlerdir. Buna ek olarak küresel ısınma problemini çözmek için sadece daha fazla uzay programı araştırmasına finanse edilerek olur. Bu yüzden bütün ülkelerin bu tarz programlara parasal destekte bulunmaları önemlidir bu şekilde yeni nesil daha iyi bir yerde yaşayabilir.

Sonuç olarak uzay programlarının finansal olarak desteklenmesi gerektiğine inanıyorum çünkü bütün dünya ülkelerinin iletişimi birlikte geliştirmeye ve çevresel problemlere savaş vermelerine ihtiyaç vardır.

İşte ülkelerin uzay araştırmaları için harcamaları;

Kaynak: https://www.cram.com/essay/Economic-Benefit-Of-Space-Exploration/F3X7CJ8HLC5XW

https://www.ieltsbuddy.com/space-exploration-essay.html

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER