Türksat 4A Uzaya Fırlatıldı

ÖNERİLENLER

Türk ve Japon mühendislerin ortaklaşa yaptığı “Türksat 4A” uydusu, Türkiye saati ile 23.09’da Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’nden fırlatıldı. Türksat 4A uydusu sayesinde, Türkiye’nin televizyon ve uydu haberleşme sinyalleri artık Afrika kıtasının tamamını kapsayacak.

Türkiye’nin 5. uydusu Türksat 4A, Türkiye saatiyle 23.09’da Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’nden başarıyla fırlatıldı. Türksat 4A uydusunu taşıyan proton roketinin ilk 3 kademesi başarıyla görevini tamamladı.

Türk ve Japon mühendislerin ortaklaşa ürettiği Türksat 4A uydusu, fırlatılışından 5 dakika 47 saniye sonra kapsülden ayrılarak atmosferden çıktı.

 Uydunun fırlatılışının hemen ardından başlatılan sistem testleri başarıyla gerçekleştirildi.
official-turksat-4a-launch-photo-gallery.preview
İLK SİNYAL 9 SAAT SONRA 
Fırlatmadan 9 saat 13 dakika sonra ilk sinyalin alınması planlanan uydu, “50 derece doğu” boylamına yerleştirildikten sonra bu boylamda yaklaşık 3 ay kalacak.
İstasyonlar aracılığıyla tüm yörünge ve alt sistem kontrolleri gerçekleştirilecek uydu, daha sonra “42 derece doğu” boylamındaki yörüngesine yerleşerek, ticari faaliyetlerine başlayacak.
Uydunun kontrolü, Gölbaşı Uydu Yer İstasyonu’na devredilecek ve buradan gönderilecek komutlarla uydu yaklaşık bir ay boyunca  performans testlerine tabi tutulacak.
Mevcut Türk uydularına göre daha güçlü sinyal kalitesine sahip olan Türksat 4A uydusunun manevra ömrü 30 yıldan fazla olacak.

UYDUNUN ÖZELLİKLERİ
Türksat 4A’nın kapsama alanında, Türkiye’nin yanı sıra Avrupa, Orta Doğu, Asya ve Afrika yer alacak. Yaklaşık 5 ton ağırlığa ve 1750 MHz bant genişliğine sahip olan uydu, Türk ve Japon mühendisleri tarafından ortaklaşa üretildi.
Türksat 4A uydusunun yeni bir teknoloji olan ”Ka Bant” frekansı sayesinde Türk televizyon ve radyo kanallarının yayınları, Avrupa ve Asya’nın ardından Afrika’yı da kuşatacak.
Kazakistan’ın güney-batı bölgesinin Sırderya Nehri kıyısında 12 Ocak 1955’te kurulan Baykonur Uzay Üssü, soğuk savaş yıllarında Sovyet uzay araştırmalarının sembolü oldu.
Bozkırda geniş bir alana yayılan Baykonur, ilk olarak 1950’lerde gizli Sovyet balistik füze programında kullanıldı. 1960’larla beraber Baykonur, Sovyetler’in ABD ile giriştiği uzay yolculukları savaşına ev sahipliği yaptı.
4 Ekim 1957’de ilk uzay aracı, 3 Kasım 1961’de Ay’a ilk köpek ve ilk Kazak astronotu Toktar Aubakirov, Baykonur Uzay Üssü’nden fırlatıldı. Aynı zamanda bir çok ülkenin astronot ile ilk uzay turisti Dennis Tito da Baykonur’dan uzaya gönderildi.
3A3U7229-web
UZAYA EN KESTİRME YOL
Rusya, kendi topraklarında birçok üs olmasına rağmen, uzay çalışmalarını Avrupalı uzmanların “Uzaya Dünyada ki en kolay çıkılacak yer” olarak tanımladıkları Baykonur’da gerçekleştiriyor.
Dünyada aktif çalışan 15’ten fazla uzay üssünün en büyüğü sayılan Baykonur, astronotların uzaya en çok gönderildiği yer konumunda bulunuyor. Bugüne kadar Baykonur’dan 1200’den fazla taşıyıcı roket ve 1300’den fazla araç uzaya gönderildi.
6 bin 717 kilometrekare araziye yerleşen uzay üssünde, 52 roket fırlatma tesisi, 34 teknik kompleks, yüksek sınıfta 2 havaalanı, 5 iniş alanı, meteor ve iyonosfer merkezleri, 3 uzay gemisi için yakıt doldurma istasyonu, 5 kontrol kulesi, 9 kontrol merkezi ve 1.500 kilometre füze deneme alanı ve 4 kıtalararası balistik füze fırlatma platformu bulunuyor.
Daha önce Rusça Leninsk olan üssün adı, Kazakistan’a ait devlet malı olduğunun tescil ettirilmesinin ardından Baykonur olarak değiştirildi. Uzay üssündeki teknolojilerin Kazakistan’a kazandırılmasının ardından Rusya’ya 2050’ye kadar yıllık 115 milyon dolar olmak üzere toplam 5,3 milyar dolara kiraya verildi.

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

  1. Bu site bana cok yardimci oldu bu site sayesinde okul 1. İm ve ardindan gok bilmcisi olmaya karar verdim, hepinize cok tesekkurler.

  2. BN ZATEN GÖK BİLİMCİ OLACAKTIM AMA BU İSTE BENİ DAHA DA COK BİLİME MERAKIMI ARTTIRDI. ARKADASLARIM BNA GELECEĞİN BİLİM İNSANI DİYOR. FEN HOCALARIMDA
    🙂

FARKLI BİLGİLER