Yeni Bir Süpersonik Yolcu Uçağı Test Uçuşlarına Hazırlanıyor

ÖNERİLENLER

Concorde göklerde uçmaya başladıktan 50 yıl sonra yeni bir süpersonik jet uçağı kalkışa hazırlanıyor.

1986 Yılında Concorde havalanırken (Credit: Wikipedia)

Kendine has tasarımı ile delta kanatlı Concorde son uçuşunu 2003 yılında yapmıştı.

Denver’da kurulan Boom Supersonic şirketi yeni bir sesten hızlı uçak tasarımı üzerinde çalışıyor. Overture adı verilen ticari yolcu uçağının prototipi test uçuşlarına 2021 yılında başlayacak.

Orijinalinin 1/3’ü boyutunda olacak XB-1 isimli prototip uçağın Ekim ayında hazır olması bekleniyor.

XB-1

Şirket kurucularından Blake Scholl, XB-1 ismini verdikleri uçağın sesten hızlı uçuşları geri getireceğini söylüyor.

Tüm yeni teknolojilerden faydalanarak tasarlanan XB-1’in gövdesi karbon fiber kompozit malzemelerden oluşuyor. Kanat tasarımı ise bilgisayar desteği kullanılarak aerodinamik verimliliği arttırılmış.

XB-1 Karbon fiber kuyruk

Boom şirketi kanat montajından sonra yayınladığı fotoğrafa ‘tarihte ilk defa bir özel şirket tarafından bir uçak bu kadar hızlı geliştiriliyor’ diye not düşerek, uçak tasarlama ve imal etme konusunda şirketlerinin çok ileri olduğunu belirtiyor.

Ayrıca karbon nötr olduğu iddia edilen uçağın test uçuşları gerçekleştikten sonra verilerin inceleneceği, gerekirse ince ayarlar yapılabilineceği söyleniyor.

Şirket yetkilisi, süpersonik uçuşlar için isteğin her geçen gün arttığını gözlemledik, süpersonik gelecek güvenli, ekonomik ve çevre dostu olacak dedi.

Overture Süpersonik yolcu uçağı

Boom şirketi 200 milyon dolara satacağı süpersonik jet için pandemik öncesi 6 milyar dolardan fazla ön sipariş almış. Her şey yolunda giderse 55 ile 75 arası yolcu kapasitesi olan Overture ticari uçuşlara 2030 yılında başlayacak. 500’den fazla okyanus aşırı uçuş rotası uçması planlanan jet 2,2 Mach hızına ulaşarak New York Londra uçuşunu 3 saat 15 dakikada tamamlayabilecek.

Concord zamanında yaşanan gürültü sorunu ise Overture’un gürültü azaltma teknolojisi ile giderilmiş. Sesten hızlı uçuşların sadece okyanus üzerinde yapılacağı da ayrıca belirtiliyor.

Şu anda Boom şirketin dışında süpersonik ticari yolcu uçağı yapma girişiminde bulunan herhangi bir oluşum yok. Aerion Corporation isimli bir şirket 12 yolcu kapasiteli AS2 ismi verilen daha küçük bir süpersonik uçağı henüz tasarlama aşamasında.

Kaynak: Boom Supersonic websitesi

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER