Süper Ay Bu Gece Gözlemlenecek

ÖNERİLENLER

superay

 

NASA, 14 Kasım’da, Süper Ay’a tanıklık edileceğini açıkladı.

Açıklamaya göre Ay, Kasım 2034’e kadar bir daha Dünya’ya bu kadar yakın bir mesafeye gelmeyecek.

14 Kasım’da gerçekleşen bu ender gök olayının muhteşem manzaralar oluşturmasının nedeni Ay’ın normalden yüzde 14 daha büyük ve yüzde 30 daha parlak gözükmesi.

Ay’ın Dünya’ya en yakın olduğu tarihin dolunay evresine denk gelmesi ‘Süper Ay’ı oluşturdu.

1948 yılından beri Ay, Dünya’ya bu kadar yakın olmamıştı.

Ay’ın bu kadar büyük görünmesinin optik bir ilüzyondan kaynaklanıyor olabileceği de söyleniyor. Bu optik ilüzyonu destekleyen çeşitli hipotezler bulunuyor.

Uzaklık hipotezine göre yatay doğrultuda bulunan objeleri dikey doğrultuda bulunan objelerden daha uzakta ve dolayısıyla daha büyük algılıyoruz.

Ay’ı gökyüzünde bulunan diğer şeylere oranladığımızda, Ay’ın ufuğa yaklaştığında daha küçük gözükmesini bekleriz. Ancak Ay’ın boyutu değişmediği için beynimiz perspektif algısını kaybetmemeye çalışır ve daha alçakta duran Ay gözümüze daha büyük gözükür.

Görecelilik hipoteziyse uzaklık hipotezine ek olarak ufukta Ay’la birlikte yer alan diğer objeleri Ay’ın boyutlarına oranlamamızın da Ay’ı olduğundan büyük algıladığımızı iddia ediyor. Bunun için Ay’ı ufka yaklaşırken izlemek gerekiyor.

Süper Ay’ı en net haliyle görmek isteyenlere şehrin ışıklarından uzaklaşmaları, hatta mümkünse şehrin dışındaki kırsal alanlara gitmeleri öneriliyor.

Süper Ay aynı zamanda okyanusta bir miktar daha büyük gelgit dalgalarına yol açıyor.

superay

Süper Ay nedir? 

Eliptik yörüngesi nedeniyle Dünya’ya olan mesafesi değişen Ay, yörüngesinin Dünya’ya en yakın olduğu noktasından dev ve parlak bir küre gibi beliriyor.

Ay, Yerberi’de Dünya ile arasındaki mesafeyi  356,511 kilometreye indirirken, en uzak olduğu Yeröte’de bu mesafe yaklaşık 400,000 kilometreye çıkıyor. Dünya ile Ay arasındaki normal mesafe ise 384 bin 400 kilometre.

Uzmanlara göre Süper Ay’a bakmak için ekstra bir korumaya ihtiyaç yok.

Kaynak: NASA 

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER