Süper Ay 2012

ÖNERİLENLER

Süper Ay nedir ?

Dünya’ya olan uzaklığı değişken olan ay’ın, dünya’ya en çok yaklaştığı zamanlardaki durumuna “Süper Ay” denir.  Özellikle yakın konumunda dolunay durumuna geçtiğinde oldukça büyük görülür.

Ay’ın dünyaya uzaklığı elips şeklindeki yörüngesi yüzünden 357 bin kilometre ile 406 bin kilometre arasında sürekli değişir. Bir yılda yaklaşık olarak 5 defa ay dünyaya en yakın mesafesine geçer. Hem dolunay hem de çok yakın olduğu zamanlar ise senede bir görülür.

5 Mayıs 2012 gecesi ay %14 daha büyük ve %30 daha parlak görüldü. Daha önce 19 Mart 2011’de süperay olmuştu ve yaklaşık olarak 2012 yılındakine göre 400 kilometre daha yakınımızda idi.

http://3.bp.blogspot.com/-cBOARPQKHqU/T6ekdW9ljBI/AAAAAAAAAaY/ND8LKeXgAQE/s320/supermoon.jpgDünya üzerinde bir etkisi olabilir mi?
Deprem ve volkan uzmanlarının detaylı çalışmalarına göre süper ay durumunun dünyamızın iç enerji dengesini etkileyecek kadar bir gücü yoktur. Dünyanın barındırdığı iç ve yerkabuğu enerjisinin yanında ay’ın yolaçacağı gelgitlerin çok önemli bir etkisi olmamasına rağmen deniz seviyesi bazı bölgelerde normalden 15 santimetre fazla yükselebilir. Bu miktarda su seviyesi değişikliklerinin en yüksek düzeye çıktığı yerlerden biri Alaska’da bile normal de yaşanan gelgitler ile karşılaştırıldığında sadece normalin %2 daha fazlası olduğu görülmüştür.

Derleme: Uzay.org Uzay Bilimleri Haber Sitesi
Uzay Bilimi Ref# : 201205071
Resim: NASA

 

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER