Sualtında Ay Yürüyüşü Hazırlıkları

ÖNERİLENLER

NASA mühendisleri, Artemis programının bir parçası olarak 2024’te Ay’ın Güney Kutbu’na indiğinde ilk kadın ve sonraki erkek ay yürüyüşlerinin temelini atıyor.

Ajansın Houston’daki Johnson Uzay Merkezi’nde ekipler, araçları test ediyor ve ay yüzeyi operasyonları için eğitim yaklaşımlarını geliştiriyor.

Johnson’daki Nötr Yüzdürme Laboratuvarı’nda (NBL) gerçekleşen bir test serisinin bir parçası olarak, uzay giysisinin bir gösteri versiyonundaki astronotlar ve dalış ekibindeki  mühendisler, mürettebatın Ay’ın yüzeyinde yapabileceği birkaç farklı görevi simüle ediyor. .

Bu Artemis hazırlık testi çalışmaları için ekstravasküler aktivite testi lideri olan Daren Welsh, “Bu erken test, donanım geliştirme için tesislerin en iyi tamamlayıcısını ve gelecekteki Artemis eğitimi ve görevleri için gereksinimleri belirlemeye yardımcı olacak” dedi .  “Aynı zamanda, görevlerin bazı hedeflerini bilgilendirmeye yardımcı olacak uzay yürüyüşü araçları ve prosedürleri hakkında değerli geri bildirimler toplayabileceğiz.”

Astronotlar, ay regolitinin örneklerini toplamak, bir ay iniş aracını incelemek ve bir Amerikan bayrağı dikmek gibi çeşitli görevleri yerine getiriyorlar. Ekiplerin bir merdivenden nasıl güvenli bir şekilde inip çıkabileceği, bir keskinin nasıl güvenle sallanacağı ve Apollo dönemi ay yürüyüşlerinden farklı aydınlatma koşullarında başarılı ay yürüyüşlerinin nasıl
yürütüleceği gibi ekiplerin dikkate alması ve üzerinde çalışması gereken birçok temel husus vardır. Testler, bir görev sırasında kaç tane uzay yürüyüşü yapılacağı, bunların ne kadar süreceği ve mürettebatın bir iniş aracından ne kadar uzağa gideceği dahil olmak üzere gelecekteki görev planlaması hakkında bilgi verecektir.

NASA, son 20 yılda Uluslararası Uzay İstasyonunu inşa etmek ve sürdürmek için astronotları mikro yerçekiminde uzay yürüyüşleri için hazırlama konusunda kapsamlı deneyime sahip olsa da , Ay görevlerine hazırlanmak farklı zorluklarla birlikte geliyor.

Welsh, “Aletleri bir laboratuarda veya kaya bahçesinde değerlendirebiliriz, ancak basınçlı bir uzay giysisi giydiğinizde ve hareket kabiliyetinin sınırları dahilinde çalışmak zorunda kaldığınızda çok şey öğrenebilirsiniz” dedi.  “Bu NBL koşuları, insan performansı bileşenini anlamak ve astronotlarımızın olabildiğince güvenli olmasını sağlamak için çok değerli.”

Ekipler, NBL’deki testlere ek olarak, ay koşullarını simüle etmek için farklı analog ortamlar da kullanıyor.  Testler, Ay yüzeyi arazisinin genel özelliklerini simüle eden büyük bir açık hava test alanı olan Johnson’s kaya bahçesinde yapılmaktadır.

Kaya sahası testi, uzay yürüyüşü aracı geliştirme ve operasyonları için kritik bir analog ortamdır.  Mürettebat üyeleri ile görev kontrolündeki Dünya merkezli ekipler ve bilim kontrol merkezleri arasındaki etkileşim, mühendislerin görev operasyonları kavramlarını olgunlaştırmasına olanak tanır.  Test, uzay yürüyüşü aracı tasarımındaki iyileştirmeleri ortaya çıkarır ve operasyonel zaman çizelgelerinin oluşturulmasına yardımcı olur.  Analog ortamlar, tasarımlarda yinelemelerin hızlı bir şekilde gerçekleşmesine izin verir, böylece revizyonlar sonraki testlerde yeniden değerlendirilebilir.

Welsh, “Uzay istasyonuyla ilgili deneyimimiz var, ancak bu özel görevler sırasında mürettebatı yüzey operasyonları için nasıl eğiteceğimizi belirlememiz gerekiyor” dedi.   “Tesisleri ay görevleri için çalışmaya hazır hale getirmek ve eğitimi nasıl kolaylaştıracağına karar vermek için yapılacak çok iş var.”

Bu iş birlikçi çaba, yüzey operasyon konseptlerine daha aşina hale geldikçe, takım için zaten bir kazanç sağlıyor. Testler devam ederken ekip, tam Ay uzay yürüyüşü zaman çizelgelerini tamamlama planlarıyla testin kapsamını genişletiyor.

Artemis programı ile NASA, Ay yüzeyini her zamankinden daha fazla keşfetmek için yenilikçi teknolojiler kullanarak 2024’te Ay’a ilk kadını ve bir sonraki adamı indirecek.  Ticari ve uluslararası ortaklarımızla işbirliği yapacak ve on yılın sonunda sürdürülebilir keşifler yapacağız.  Ardından, bir sonraki dev adım olan astronotları Mars’a göndermek için Ay’da ve çevresinde öğrendiklerimizi kullanacağız.

Kaynak: NASA

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER