Çin, Okyanus Platformundan Uzaya 9 Uydu Fırlattı

ÖNERİLENLER

Çin, 15 Eylül Salı günü Sarı Deniz’de bir okyanus platformundan Long March 11 roketini fırlatarak dokuz uyduyu başarıyla yörüngeye gönderdi. Fırlatma, yerel saat ile 09:23’te “De Bo 3” adlı 160 metre uzunluğunda bir okyanus platformundan gerçekleştirildi.

Haziran 2019’da gerçekleştirilen ilk Long March 11 roketinin okyanus platformundan fırlatılmasından sonra, Çin’in ikinci okyanus temelli fırlatma programı olma özelliği taşıyor. Çin, bu fırlatmada Doğu Çin’deki Haiyang yeni liman tesislerini ilk kez kullandı. Ayrıca Çin, ABD ve Rusya’dan sonra denizden fırlatma yapan üçüncü ülke.

9 adet Jilin-1 Gaofen-03, yüksek çözünürlüklü Dünya gözlem uydusu yaklaşık 535 kilometre uzakta yörüngeye yerleştirildi. Uydular arazi kaynaklarının araştırılması, şehir planlama, afet izleme ve diğer kullanımlar için veri sağlayacak. Uydulardan bazıları Çinli video paylaşım platformu Bilibili ve devlet televizyonu CCTV’nin kullanımda olacak.

Çin, Dünya üzerindeki herhangi bir noktayı günde beş ila yedi kez görüntüleyebilen 138 ticari Dünya gözlem uydusundan oluşan bir takımyıldız inşa ediyor.

Çin, Shandong Eyaleti, Haiyang Şehrinde, yalnızca roket fırlatmalarının hazırlanmasını değil, aynı zamanda tüm bir uzay sanayisine merkez olmak için bir uzay limanı kuruyor.

Haiyang belediye başkan yardımcısı Gao Zhongqian CCTV’ye verdiği demeçte, “Tamamlandığında, yılda 20 katı yakıtlı fırlatma aracı üretebilecek. Planımız, önümüzdeki yılın sonuna kadar tüm fırlatma ​​alanının tamamen işlevsel hale gelmesidir.” dedi.

Çin, Tianwen-1 Mars görevi de dahil olmak üzere 2020’de bugüne kadar 27 fırlatma gerçekleştirdi, ancak dört başarısızlık yaşadı. Son yıllarda hemen her alanda yaptığı atılımlarla dikkat çeken Çin, uzay çalışmalarında da söz sahibi olmayı hedeflediğini yaptıkları projeler ile kanıtlıyor.

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER