SpaceX, Falcon 9 Roketi İle Sirius XM Uydusunu Fırlattı

ÖNERİLENLER

Sirius XM için büyük bir radyo uydusunu yörüngeye taşımak ve sonra roketi Dünya’ya geri getirmek için 13 Aralık Pazar günü uzaya yedinci yolculuğunda emektar bir Falcon 9 roketi fırlattı.

İki aşamalı Falcon 9 roketi , Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonunda, Uzay Fırlatma Kompleksi 40’tan yerel saat ile öğleden sonra 12:30’da (TSİ 20:30) fırlatıldı ve şirketin yaptığı bu yılki 25. fırlatılış oldu. Müşteri Sirius XM için SXM-7 yeni nesil radyo uydusunu yörüngeye taşıdı.

Yaklaşık 9 dakika sonra, güçlendiricinin ilk aşaması Dünya’ya döndü ve Atlantik Okyanusu’ndaki SpaceX’in uzaylimanı insansız platformuna indi. SpaceX temsilcileri Twitter aracılığıyla, fırlatmanın hem fırlatma hem de yükseltici inişi için iyi hava koşullarını beklemek üzere planlanan iki saatlik bir zaman aralığının ortasında gerçekleştiğini belirttiler.

Uzaya gönderilen uydunun sahibi firma olan Sirius XM, Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet gösteren uydu radyo yayını ve çevrimiçi radyo hizmetleri sunan bir yayın şirketidir. Amerika Birleşik Devletleri’nde özellikle arabalarda kullanılan bu sistem FM/AM radyo sinyalleri yerine uydu bağlantısı üzerinden kesintisiz radyo hizmeti sunuyor. Aylık abonelik sistemi üzerinden çalışan sistemde müşterilere özel çeşitli müzik, haber, spor kanalları bulunuyor.

SXM-7 uydusu, depolama için pillerin yanı sıra iki büyük güneş paneli ile donatılmış. SXM-7, 2.32 GHz ile 2.345 GHz arasında S-bandı spektrumunda çalışacak.

SpaceX, Sirius XM için SXM-8 adı verilen ve gelecek yıl fırlatılması planlanan başka bir uydu fırlatmak üzere sözleşme imzaladı. Her uydunun 15 yıllık bir çalışma ömrü vardır ve halihazırda yörüngede bulunan iki eski uydunun yerini alacaklar.

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER