Rosetta 12 Yıllık Görevini Tamamladı

ÖNERİLENLER

rosetta

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), 12 yıl önce uzaya gönderilen ve son iki yıldır aktif hale gelerek bilim tarihinde ilk kez bir uzay modülünü kuyruklu yıldıza indiren uzay aracı olan Rosetta’nın, aynı kuyruklu yıldıza inerek tamamen devre dışı kaldığını duyurdu.

ESA’nın internet sitesinde yer alan haberde, Rosetta’nın, 19 kilometre alçaldıktan sonra 67P/Churyumov-Gerasimenko kuyruk yıldızının yüzeyine inerek devre dışı kaldığı belirtildi.

Görev süresi boyunca, kuyruklu yıldızın yüzeyindeki oksijen molekülleri gibi kuyruklu yıldızların bir zamanlar güneş sistemine ait olduklarına dair birtakım verilere ulaşan Rosetta’nın sinyali, daha önce ayarlandığı şekilde kuyruklu yıldıza sert inişinden sonra kesildi.

ESA Başkanı Johann-Dietrich Wörner, “Rosetta bir kez daha tarih kitaplarına girdi. Bizler bugün tüm hayallerimizin ve beklentilerimizin ötesine geçen, yenilikçi bir misyonunun başarısını kutluyoruz.” dedi.

ESA Güneş Sistemi Operasyonlarından Sorumlusu Gerhard Schwehm, Rosetta’nın kuyruklu yıldıza inmesini “sonun başlangıcı” olarak nitelemişti.

Bilim adamları, Rosetta’nın topladığı verilerin analizinin 10 yıl süreceğini ve yeni bilimsel gelişmelere kapı aralayacağını tahmin ediyor.

Rosetta, 2004’te gönderilse de asıl görevine 12 Kasım 2014’te üzerinde taşıdığı uzay modülü Philae’nin kendisinden ayrılmasıyla başlamıştı.

Kaynak: AA

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

FARKLI BİLGİLER

Tübitak Ulusal Gözlemevi

  Türkiye'nin en büyük teleskobunun bulunduğu Tübitak Ulusal Gözlemevi'ni ziyaret ettik ve hakkında birçok şey öğrenme fırsatımız oldu. Deniz seviyesinden 2500 m. yükseklikte bulunan Bakırlıtepe, Antalya'nın...

Uzay Tuvaleti

Bugüne kadar birçok astronota ev sahipliği yapan Uzay İstasyonu, insanın Uzay’daki yaşama alışması için de en önemli yer konumunda ve uzayda herşey Dünya'dakinden farklı olduğu...

Ay Yüzeyindeki Aile Fotoğrafı

Düzenlenen altı Apollo görevinden en sonuncusu, 1972 yılında gerçekleştirildi ve o tarihten bu yana Ay’a insan ayak basmadı. Ancak Ay’da yürüme şansı bulan astronotlardan...