“Philae” Rosetta’dan Ayrıldı, Kuyruklu Yıldıza İnmek Üzere

ÖNERİLENLER

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarihte bir ilki gerçekleştirmek üzere.  Rosetta’dan ayrılan Philae  isimli uzay aracının kuyruklu yıldıza iniş yapmasına çok az kaldı.  Çok riskli bir operasyon olduğundan ESA’da heyecan dorukta. Buzdolabı büyüklüğünde bir uzay aracı 500 küsür milyon kilometre uzakta, gazlar saçan bir kuyruklu yıldıza inmesini sağlamak hiç de kolay değil.  Tamamen planlanmış bir programa göre kendi kendine iniş yapacak olan araç ile haberleşmede mesafe sebebi ile yaklaşık 13 dakikalık bir gecikme var. Yani verilen komutun araca ulaşması 13 dakika sürüyor.

Philae modülü Rosetta'dan ayrıldıktan hemen sonra
Philae modülü Rosetta’dan ayrıldıktan hemen sonra

İniş gerçekleştiği takdirde, toplanacak veriler bilimadamları için önemli, dünyamız denizlerinin oluşumundan, kuyruklu yıldızların yapısına kadar pek çok tez için aydınlatıcı bilgiler toplanacak ve uzay bilimlerinde bir çığır açacak.

ESA tarafından yapılan iniş animasyonunda, Philae isimli araç Rosetta’dan ayrılarak “67P/Churyumov–Gerasimenko” kuyruklu yıldızına iniş yapıyor.

Dünya çapında büyük ilgi ile izlenen bu önemli olay, herkeste farklı heyecanlar yarattı, Vangelis isimli dünyaca ünlü müzisyen, Rosetta için bestelediği müziği bizlerle paylaştı. Aşağıdaki videoda Vangelis’in eserini “67P/Churyumov–Gerasimenko” görüntüleri eşliğinde dinleyebilirsiniz.

İlerki saatlerde, iniş ile ilgili yeni haberleri sitemizden takip edebilirsiniz.

 

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER