NASA Yeni Araştırma Aracı Curiosity’yi Mars’a Başarı İle İndirdi

ÖNERİLENLER

Curiosity şimdiye kadar insanlar tarafından başka bir gezegene araştırma yapmak için gönderilmiş en büyük, en pahalı ve de en akıllı makine.
Dün Türkiye saati ile sabah 8:30’da Mars atmosferine saatte 21000 kilometre hızla giren Curiosity’nin ısı kalkanı yüzlerce dereceye ulaşıp ışıldamaya başladı, sonra ilk defa denenen bir teknik ile önce paraşüt açıldı sonra roketler ateşlendi ve en sonunda da vinç sistemi devreye girerek çok yumuşak bir iniş gerçekleştirdi.  Bu iniş sisteminin çalışıp çalışmayacağı konusunda pek çok bilim adamının şüpheleri vardı, çok karmaşık olan bu inişin başarısız olması durumunda 2,5 Milyar dolar boşa gidecekti.  Ama NASA mühendislerinden Allen Chen’in “iniş tamamlandı” demesi ile tüm NASA çalışanları ve iniş’i canlı olarak seyreden milyonlar derin bir nefes aldı.
Bu NASA’nın yedinci başarılı Mars keşif çalışması. İlk olarak 1976 yılında Viking 1 ve sonra Viking 2 iniş yapmış ve 17. Yüzyıldan beri teleskoplarla keşfetmeye çalıştığımız Mars’ı yakından tanıma şansı bulmuştuk.
Curiosity dahil bugüne kadar gönderilen hiçbir keşif aracında direk olarak Mars’ta hayat olup olmadığını tespit etmek için tasarlanmış bir cihaz bulunmuyor ama Curiosity’nin üzerindeki 17 adet kamerayı gözönüne alırsak aslında hayat olup olmadığı tespit etmek için epeyce teknik olarak donanımlı olduğunu söyleyebiliriz.
http://1.bp.blogspot.com/-8-49jRnfrhs/UCDr5syJWHI/AAAAAAAAAb8/M9MsQyjzzDM/s320/Curiosity2.jpg

Curiosity’nin kabaliyetleri oldukça gelişmiş olup üzerindeki plutonium nükleer pilleri ile on yıldan fazla Mars’ın yüzeyinde gezinip, kayalar üzerinde lazerleri ile çeşitli analizler yapabilecek.

Yanda Curiosity’nin gönderdiği ilk fotoğraf.

Aşağıda Curiosity’nin gerçek boyutu gösteren, bilimadamlarının Curiosity ve diğer araçlarla çektirdikleri bir fotoğraf.
http://4.bp.blogspot.com/-CNdp0NjYjGs/UCDsPkh9RBI/AAAAAAAAAcE/xCQYuP0a6ss/s1600/Curiosity1.jpg

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER