NASA ‘Mars Otomobili’ Geliştirecek

ÖNERİLENLER

nasanissan

NASA, gelecekte Mars’ın yüzeyinde ilerleyecek otonom otomobil geliştirmek için Nissan ile işbirliği yaptı. NASA, ilk prototip aracın 2015 sonunda hazır olacağını açıkladı.

Mars’a 2030’lu yıllarda insan göndermeyi amaçlayan NASA, bir gün Kızıl Gezegen’de kullanılması planlanan otonom bir araç geliştirmek için kolları sıvadı. Dünya’da ve ardından Mars’ta kullanılması amaçlanan sürücüsüz otomobil, Nissan ile üretilecek.

NASA Amers Araştırma Merkezi ve Nissan’ın Kuzey Amerika temsilciliği tarafından açıklanan Ar-Ge anlaşması, beş yıl sürecek. Araştırma kapsamında, NASA mühendisleri Nissan ekipleriyle bir araya gelerek uzay araçları ve keşif robotlarında kullanılacak teknolojiler geliştirilecek.

Nissan, 2020 yılında hazır olacağı açıklanan sürücüsüz otomobilin ‘her yüzeyde ilerleyebilecek’ özelliğe sahip olacağını belirtti. Prototip ilk araç ise NASA tesislerinde 2015 sonunda hazır olacak.

Sürücüsüz otomobillere NASA etkisi

NASA ve Nissan işbirliği, Google, BMW, Mercedes-Benz ve diğer önde gelen otomobil araç üreticilerinin sürücüsüz araç sektörüne adım atmasının ardından geldi. Nissan, Mars’ta görevde yapan keşif robotları gibi NASA’nın uzaktan kontrol edibilen araç teknolojisinden yararlama şansı bulacak.

Nissan CEO’su Carlos Ghosn, Wired’a yaptığı açıklamada ‘NASA’nın insan-makine arayüzü teknolojisindeki tecrübesinin kendilerine büyük fayda sağlayacağını’ söyledi. NASA da Nissan’ın hızlanma, fren ve manevra özelliklerini kendisi kontrol edebilen ve yol koşullarını tespit edebilen otonom araç teknolojisini kullanacak. Ames Araştırma Merkezi Başkanı Pete Worden, çok fazla taş ve kraterin bulunduğu Mars yüzeyinde otonom teknoloji sayesinde çok daha rahat görev yapabileceklerini söyledi.

Her iki firmanın, sürücüsüz aracın dışında robotik ve insan-makine arayüzü teknolojilerinde de işbirliği yapmaları planlanıyor.

Kaynak: Al Jazeera

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER