Mars’ta Su Bulundu

ÖNERİLENLER

Mars’ta buzların altında 20 kilometre çapında bir göl olduğu tespit edildi.

Açıklamayı yapan İtalyan Uzay Ajansı bilim adamı Enrico Flamini “Orada su var, hiç şüphemiz yok” diyerek düzenledikleri basın konferansında yaptıkları araştırma hakkında detaylı bilgiler verdi.

Bu önemli keşif, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından 2003 yılında fırlatılan Mars Express isimli uydunun topladığı veriler sayesinde yapıldı.
MARSIS adı verilen radar sistemi ile taranan 200 Kilometre genişliğindeki alan Mars’ın güney kutbunda yer alıyor.

 

Mars Express

Mars’ın güney kutbunda buzların altında, çok soğuk bir ortamda olmasına rağmen içerdiği yüksek tuz oranı sayesinde donmadan sıvı halde kalan suya ulaşmak kolay olmayacak. Tuzlu su kütlesi yaklaşık 1,5 kilometre derinlikte, buzların altında yer alıyor. Fakat aynı zamanda, derinlerde olduğu için gezegenin yüzeyindeki zararlı radyasyon, ısı ve basınca maruz kalmadığı için yaşama uygun bir ortam oluşturma olasılığı daha yüksek.

 

Mars’ta araştırmanın yapıldığı bölge

Yakın zamanda bu araştırma verilerinden yola çıkılarak, benzeri bölgeler bulunabilinecek ve en uygun olanına kazı araçları ile ulaşmak mümkün olabilecek.

Antartika’da buna benzer buzullar altında yapılan araştırmalarda benzer şekilde su kütleleri bulunmuş ve bilim adamları bakteriler tespit etmişlerdi.

“Mars’ta hayat var mı” sorusu hala yanıtlanamadı ama toplanan veriler sayesinde kızıl gezegen Mars hakkında çok şey öğreniyoruz.

 

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

FARKLI BİLGİLER

Karadelikler

Karadelikler Her yıldız karadeliğe dönüşemez.Sadece 1000'de 1'inin kütlesi yeterli büyüklüktedir.  Karadelikler bilim kurgunun efsanevi kozmik elektrikli süpürgeleri değildir.  Kendi halinde ki gezegenleri öylece silip süpürmezler....

Cüce Gezegen Ceres ve Gizemli Parlak Bölgeleri

Daha önce de sitemizde Ceres ile ilgili bir haber yapmıştık. NASA'nın Ocak ayında çektiği fotoğraflarda gezegen yüzeyinde görülen parlaklıklar bilim adamları arasında tartışma yaratmıştı....

Soluk Mavi Nokta

Soluk Mavi Nokta, 14 Şubat 1990'da NASA’nın Voyager 1 uzay aracı tarafından Güneş'ten 3,7 milyar mil (6 milyar kilometre) mesafede çekilmiş Dünya'nın fotoğrafıdır. Fotoğraf,...