Mars’ta Su Bulundu

ÖNERİLENLER

Mars’ta buzların altında 20 kilometre çapında bir göl olduğu tespit edildi.

Açıklamayı yapan İtalyan Uzay Ajansı bilim adamı Enrico Flamini “Orada su var, hiç şüphemiz yok” diyerek düzenledikleri basın konferansında yaptıkları araştırma hakkında detaylı bilgiler verdi.

Bu önemli keşif, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından 2003 yılında fırlatılan Mars Express isimli uydunun topladığı veriler sayesinde yapıldı.
MARSIS adı verilen radar sistemi ile taranan 200 Kilometre genişliğindeki alan Mars’ın güney kutbunda yer alıyor.

 

Mars Express

Mars’ın güney kutbunda buzların altında, çok soğuk bir ortamda olmasına rağmen içerdiği yüksek tuz oranı sayesinde donmadan sıvı halde kalan suya ulaşmak kolay olmayacak. Tuzlu su kütlesi yaklaşık 1,5 kilometre derinlikte, buzların altında yer alıyor. Fakat aynı zamanda, derinlerde olduğu için gezegenin yüzeyindeki zararlı radyasyon, ısı ve basınca maruz kalmadığı için yaşama uygun bir ortam oluşturma olasılığı daha yüksek.

 

Mars’ta araştırmanın yapıldığı bölge

Yakın zamanda bu araştırma verilerinden yola çıkılarak, benzeri bölgeler bulunabilinecek ve en uygun olanına kazı araçları ile ulaşmak mümkün olabilecek.

Antartika’da buna benzer buzullar altında yapılan araştırmalarda benzer şekilde su kütleleri bulunmuş ve bilim adamları bakteriler tespit etmişlerdi.

“Mars’ta hayat var mı” sorusu hala yanıtlanamadı ama toplanan veriler sayesinde kızıl gezegen Mars hakkında çok şey öğreniyoruz.

 

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER