Mars helikopteri Ingenuity eve telefon ederek 63 günlük sessizliğini bozdu

ÖNERİLENLER

Ingenuity Mars helikopterinin iki aylık sessizlik dönemi sona erdi.

NASA yetkilileri bugün (30 Haziran) yaptıkları açıklamada, Ingenuity’nin 28 Haziran’da robot ortağı Perseverance keşif aracı aracılığıyla idarecileriyle temasa geçtiğini duyurdu. Bu, 4 kiloluk (1,8 kilogram) helikopterin Mars’ın Jezero Krateri zeminindeki 52. uçuşunun sonuna doğru karardığı 26 Nisan’dan bu yana kurulan ilk iletişim oldu.

NASA’nın Güney Kaliforniya’daki Jet İtki Laboratuvarı’ndan Ingenuity ekibi lideri Josh Anderson bugün yaptığı açıklamada, “Jezero Krateri’nin gezici araç ve helikopterin şu anda keşfetmekte olduğu kısmı çok engebeli bir araziye sahip, bu da iletişim kesintilerini daha olası hale getiriyor” dedi.

Anderson, “Ekibin amacı Ingenuity’yi Perseverance’ın önünde tutmaktır, bu da zaman zaman geçici olarak iletişim sınırlarının ötesine geçmeyi gerektirir,” diye ekledi. “Ingenuity ile tekrar iletişim menziline girdiğimiz ve Uçuş 52’nin teyidini aldığımız için heyecanlıyız.”

Ingenuity 139 saniye süren 52. uçuşunda 1,191 feet (363 metre) yol kat etti. NASA yetkilileri, sortinin ana hedeflerinin helikopteri yeniden konumlandırmak ve Perseverance’ın bilim ekibi için fotoğraf çekmek olduğunu söyledi.

Yeni alınan uçuş verileri Ingenuity’nin sağlık durumunun iyi olduğunu gösteriyor. Ekip üyeleri, daha sonraki kontrollerin bunu doğrulaması halinde helikopterin önümüzdeki birkaç hafta içinde yeniden uçabileceğini söyledi.

Ingenuity ve yaşam avcısı, örnek toplayıcı Perseverance Şubat 2021’de Jezero’nun içine indi. Helikopter, Mars’ta havadan keşif yapılabileceğini göstermek için tasarlanan beş uçuşluk bir kampanya olan birincil görevini hızla başardı. Ingenuity daha sonra Perseverance için gözcü olarak görev yapacağı uzun bir göreve başladı.

Ingenuity’ye giden ve gelen tüm iletişimler Perseverance üzerinden yönlendirilmelidir. Bu, iki görev ekibinin de beklediği son sessizlik dönemini açıklıyor: Keşif aracı helikopterin bakış açısından bir tepenin arkasında kaybolmuştu ve 28 Haziran’a kadar tekrar görünmedi.

Ingenuity’nin idarecileri son zamanlarda başka iletişim sorunlarıyla da mücadele ettiler. Örneğin Nisan ayının başlarında helikopter altı gün boyunca karanlıkta kaldı ve görev ekibini biraz terleten sürpriz bir kesinti oldu.

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER