Mars Bilim Laboratuvarı ‘Curiosity’ Lazerini İlk Defa Ateşledi

ÖNERİLENLER

Curiosity ilk defa lazer ışınını kullanarak ‘Coronation’ (sözlük anlamı:  taç giyme töreni) adı verilen yumruk büyüklüğünde bir kaya parçası üzerinde bir analiz yaptı.

On saniye boyunca 30 kere vuruş yapan bu cihaz, her bir lazer vuruşunda saniyenin milyarda biri kadar bir zamanda 1 milyon Watt’tan daha fazla bir enerjiyi hedef üzerine ulaştırıyor.
Taşın üzerine düşen lazer ışını taştaki atomları hızlandırıp iyonlaştırarak parlak bir plazma oluşturuyor. Bu esnada ChemCam adı verilen özel olarak tasarlanmış bir kamera, yayılan ışıktaki dalga boylarını ölçerek lazerin vurduğu hedefte ne tür elementler olduğunu tespit ediyor.
Sekiz yıllık bir çalışma sonucu geliştirilen ChemCam’in  gelecek iki yıl boyunca binlerce kez kullanılacağı tahmin ediliyor.
Curiosity Mars’ta mikrobik bir hayat olması bakımından en uygun olan yer Gale Kraterinde analizlere devam ederek ikinci haftasını tamamladı.

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

FARKLI BİLGİLER

Bir Uzay Uçuşu Sırasında Hayatını Kaybeden İlk İnsan: Vladimir Komarov

Vladimir Mihailoviç Komarov (Rusça: Владимир Михайлович Комаров) (16 Mart 1927 Moskova - 24 Nisan 1967 Orenburg yakınları), Sovyetkozmonotu, bir uzay uçuşunda hayatını kaybeden ilk insan.1960'ta uzaya gidecek ilk kozmonot grubuna...

Kavuşumlar

Kavuşum, gökbilimde bir gözlem noktasından bakıldığında iki ya da daha çok sayıda gök cisminin gökyüzünde birbirlerine yakın konuma gelmesi.Yaygın uygulamada bu sözcük, Yer'den bakıldığında, Güneş'in uydusu olan bir...

Uzay İstasyonları

Uzay istasyonu uzay boşluğunda insanların konaklaması ve çalışması için hazırlanan platformdur.Bu yazımızda uzay istasyonlarının tüm detaylarını paylaşacağız. İlk Uzay İstasyonu : SALYUT 1 Salyut (Rusça: HavaiFişek),...